Czy osoba dorosła może pić mleko? A może jest to produkt stworzony tylko dla dzieci? Życie każdego człowieka zaczyna się od spożywania mleka. Mleko matki to pierwszy pokarm, który dostarcza się dziecku zaraz po urodzeniu. W następnych latach dzieci jedzą twarożek, jogurty, owsiankę mleczną, które uzupełniają ich organizm w niezbędne witaminy i minerały. Ale czy mleko jest dobre dla dorosłych? Niektórzy dietetycy twierdzą, że mleko i nabiał powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety, podczas gdy inni nie widzą w tym żadnych korzyści. Jak jest naprawdę?

Co znajduje się w mleku?

Wiele osób kojarzy mleko ze zdrowym odżywianiem. Rzeczywiście, mleko zawiera wiele wszystkie substancje, których potrzebuje człowiek: białka (globulina, albumina, kazeina), hormony i enzymy, w tym laktoferyna, która wspomaga wzrost komórek i chroni przed infekcjami, wapń (odnawia tkankę kostną), ponad 20 zbilansowanych aminokwasów, laktoglobuliny o właściwościach antybiotycznych oraz witaminy A, B2, B6 i D. Rozważając, czy mleko jest dobre dla osoby dorosłej, warto wspomnieć, że zawiera ono także potas, chlor, siarkę, żelazo, cynk, mangan i inne cenne substancje. Łącznie produkt zawiera ponad 200 pierwiastków, które razem pozytywnie wpływają na nasz organizm. Aby mieć pewność, że cała nasza dieta jest dla nas zdrowa, możemy wybrać dietę, którą przygotuje dla nas catering dietetyczny Wrocław.

mleko w diecie

Mleko i nabiał – zdrowe, czy nie?

Przez wiele lat mleko było uważane za podstawę zdrowej diety. Obecnie jednak liczba tych, którzy nie tolerują tego produktu, stale rośnie, więc opinie na temat celowości jego stosowania są bardzo zróżnicowane. Wciąż jednak można wyróżnić wiele powodów, dlaczego warto spożywać mleko: dzięki szerokiej gamie składników odżywczych mleko dostarcza zbilansowany kompleks witamin i minerałów. Poza tym, mleko to nieocenione źródło wapnia. Aby uzyskać dzienne spożycie tego pierwiastka, wystarczy wypić 0,5 litra napoju dziennie. Ze względu na liczne przydatne składniki odżywcze w swoim składzie zaleca się pić podczas kaszlu, dysbiozy, niedoboru witamin, zmęczenia nerwowego i fizycznego oraz niskiego poziomu hemoglobiny. Dodatkowo trzeba pamiętać, że składniki znajdujące się w mleku wzmacniają tkankę mięśniową, przyspieszają metabolizm i działają jako naturalny stymulator odporności.

Jeśli mleko jest tak użyteczne, to rodzi się naturalne pytanie - dlaczego ma tak wielu krytyków? Przede wszystkim jest to związane z tym, że wiele osób cierpi na nietolerancję laktozy. W przewodzie pokarmowym takich osób nie ma specjalnego enzymu (laktazy), który zapewnia rozkład laktozy na galaktozę i glukozę. W rezultacie wypity napój prowadzi do rozwoju niepożądanej mikroflory w jelitach, co powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, tj.: biegunka, wzdęcia, nudności oraz bóle skurczowe.