Broń się przed wypaleniem zawodowym

Jednym z największych zagrożeń dla twojej kariery jest wypalenie zawodowe, jak możesz z nim walczyć?

Wypalenie zawodowe to proces, który w większości przypadków przebiega tak samo. Jednym z pierwszych objawów jest nagłe dostrzeżenie wad pracy, która dotąd wydawała się nam idealna. Postępujące zniechęcenie, poczucie braku sensu w wykonywanych czynnościach, apatia, mogą być powodami do niepokoju. Na szczęście przed wypaleniem zawodowym da się obronić, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Nie dopuszczaj, do wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe jest ogromnym zagrożeniem dla kariery, zazwyczaj prowadzi do rezygnacji z dotychczasowej pracy, nawet jeśli dotąd odnosiliśmy w niej sukcesy. Trudno jest obudzić w sobie znowu zapał i chęć do wykonywanego zajęcia, jeśli proces wypalenia zawodowego, jest już u nas mocno rozwinięty. Najlepiej jest nie dopuścić do wypalenia, jak więc można się przed nim bronić? Przede wszystkim nie warto zaniedbywać dla pracy swojego życia osobistego, relacji rodzinnych, przyjaźni i zainteresowań. Poświęcenie wszystkiego karierze może sprawić, że szybko opadniemy z sił i znudzimy się dotychczasowym zajęciem. Zaniedbanie hobby i zainteresowań sprawi, że pozbawimy się całkowicie odskoczni od obowiązków, a praca stanie się dla nas wszystkim, stąd już prosta droga do wypalenia zawodowego.

Warto zawsze zachowywać niezbędny balans pomiędzy karierą a życiem prywatnym, pamiętać o wypoczynku i odpowiedniej ilości snu, nie należy też zabierać pracy do domu, jeśli nie ma takiej konieczności. Osoby, które pracują zdalnie, mogą mieć większą trudność w rozdzieleniu obowiązków służbowych od życia prywatnego, warto jednak wyznaczyć sobie pewne granice, by nigdy nie dopuścić do wypalenia zawodowego. Co robić, gdy całkowicie straciliśmy serce do dotychczasowej pracy? Niestety, czasami wypalenie jest już na takim poziomie, że w żaden sposób nie da się go zatrzymać, ani cofnąć. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas znalezienie nowego zatrudnienia. Jednym z najlepszych portali zamieszczających oferty pracy, jest pracuj.pl. Gdzie jeszcze możemy szukać ciekawych propozycji? Oferty pracy często zamieszczane są na portalach społecznościowych lub w bardziej tradycyjnej formie w gazetach i czasopismach, czy na tablicach z ogłoszeniami.