Co to jest i jak działa kuchnia węglowa?

Kuchnia węglowa nazywana jest także piecokuchnią, to urządzenie posiadające dwie funkcje, wykonane jest ze specjalnej stali kotłowej. Piecokuchnia jest także przystosowana do współpracy z systemem centralnego ogrzewania oraz podgrzewania posiłków. W obecnym czasie na rynku znaleźć możesz wiele rodzajów kuchni węglowych, stają się coraz bardziej popularne przede wszystkim ze względu na ich estetyczną budowę. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego czym dokładnie jest kuchnia węglowa i na czym polega jej działanie.

Kuchnia węglowa - co to jest?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż kuchnia węglowa jest bezpiecznym urządzeniem grzewczym, które bardzo często nazywane jest również tradycyjnym piecem kuchennym. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie zarówno w domach całorocznych jak i letniskowych, a także we wiejskich gospodarstwach domowych i innych budynkach gospodarczych. Główną zaletą piecokuchni jest jej wielofunkcyjność, gdyż może pracować jako kocioł centralnego ogrzewania, ale także idealnie nadaje się przygotowywania posiłków czy podgrzewania wody. Kuchnia węglowa wyróżnia się bardzo wysoką sprawnością cieplną, która obecnie wynosi nawet 80%.

Dodatkowe informacje: Hurtownia Szalony Max oferuje między innymi kuchnię węglową, piece oraz meble warsztatowe i wiele innych.

Działanie kuchni węglowej

Kuchnia węglowa to urządzenie wielofunkcyjne, może także pełnić funkcje pieca, powinieneś wiedzieć, iż ogrzewanie zarówno domu jak i wszystkich innych pomieszczeń jest możliwe poprzez połączenie pieca z główną instalacją centralnego ogrzewania, natomiast ciepłą wodę do użytkowania zapewnia współpraca z zasobnikiem. Warto dodać, iż kuchnia węglowa wyposażona jest w specjalną żeliwną płytę grzewczą, dzięki której bez żadnego problemu można przygotować ciepły posiłek. Specjalne fajerki dają możliwość uzupełnienia paliwa od góry, bez konieczności otwierania drzwiczek zasypowych. Piec kuchenny jest przystosowany do spalania paliwa stałego, dlatego może być opalany węglem, miałem, ekogroszkiem, oraz drewnem opałowym a także trocinami. Obecnie dostępne na rynku kuchnie węglowe wyposażone są w 2 ruszty:

  • ruszt dolny - odgrywa istotną rolę, bowiem jego zadaniem jest przygotowanie wody w instalacjach
  • ruszt górny - nagrzewa płytę grzewczą, dzięki czemu możliwe jest przygotowywanie posiłków oraz podgrzewanie wody

Czy wiesz, że dzięki zastosowaniu dwóch oddzielnych rusztów urządzenie może pracować w dwóch trybach, w przypadku trybu letniego palenie odbywa się na ruszcie górnym, natomiast w przypadku trybu zimowego na ruszcie dolnym, jednakże możliwa jest również praca w dwóch trybach jednocześnie. Warto zaznaczyć, iż jest to doskonałe rozwiązanie, bowiem dzięki temu eksploatacja jest bardzo ekonomiczna.

Bezpieczeństwo działania oraz czyszczenie kuchni węglowej

Jeśli chodzi o czyszczenie kuchni węglowej odbywa się ono przez specjalne otwory, które znajdują się w górnej płycie grzewczej, wykonuje się je za pomocą szczotki lub innych specjalistycznych skrobaków. Jest to istotne, ponieważ poprzez regularne czyszczenie kuchnia węglowa działa prawidłowo. Bezpieczeństwo pracy pieca kuchennego zapewnia właściwa instalacja, która jest zgodna z zaleceniami stosowania urządzenia. Jest to rozwiązanie bezpieczne, także ze względu na montaż, który nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń!