Rodzaje wentylacji

Wymiana powietrza w domu jest bardzo ważna. Jeżeli wentylacja będzie działać niepoprawnie możemy narazić się na szkodliwe czynniki, które mogą wpłynąć na stan naszego zdrowia. Wybór rodzaju wentylacji ma więc duże znaczenie, a jej poprawne wykonanie jest jedną z najważniejszych czynności przy budowaniu domu.

Dopływu powietrza bardzo często wymagają piece, kotły czy gazowe kuchenki. Dodatkowo dzięki wymienianemu powietrzu usuwamy także nadmiar wilgoci oraz inne zanieczyszczenia. Wentylacja musi więc być skuteczna. Wybór odpowiedniego rodzaju wentylacji tak naprawdę zależy od naszego budżetu. Tańszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna, która jednak ma sporą wadę. Wentylacja mechaniczna jest znacznie droższą opcją, jednak dzięki niej możemy kontrolować przepływ powietrza. Na co więc warto się zdecydować? Tego dowiecie się poniżej!

Wentylacja – jak działa?

Na początku warto zacząć od tego, jak działa wentylacja. Jest to nic innego jak wymiana powietrza. Powietrze z budynku, które zawiera zbyt dużo dwutlenku węgla trzeba usunąć. Oczywiście na jego miejsce musi napłynąć czyste i świeże powietrze zewnątrz. Nie ważne to, na jaki rodzaj wentylacji się zdecydujemy, w obu przypadkach musimy zapewnić wyciąg powietrza oraz jego nawiew. Jeżeli czegoś tutaj zabraknie, cała instalacja przestanie działać poprawnie. W starym budownictwie bardzo często jest tylko jeden z tych elementów. Warto więc umożliwić swobodny przepływ powietrza w naszym domu, aby zapobiec rozwijaniu się pleśni czy osadzania się różnych zanieczyszczeń.

Wentylacja grawitacyjna

Tutaj wyciąg powietrza zapewniają pionowe kanały kominowe. Nawiew umożliwiają nawiewniki w ramach okiennych, ścianach czy przegrodach zewnętrznych. Dawniej nie było nawiewników, jednak całość działała sprawnie ze względu na to, że okna oraz drzwi przepuszczały dużo powietrza.

Jednak w dzisiejszych czasach produkowane są szczelne okna i drzwi, dlatego nawiewniki są już koniecznością. Dzięki nim możemy sterować przepływem powietrze według własnych potrzeb. Infiltracja powietrza przez nieszczelności jest poza naszą kontrolą.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej ruch powietrza zachodzi w sposób naturalny. Zimne powietrze jest gęstsze. Kiedy napływa do pomieszczeń, wypiera rzadsze i cieplejsze powietrze. Zużyte powietrze ulatuje przez dach pionowymi kanałami wentylacyjnymi. Polecamy również skontaktować się z zawodowcami w tej sprawie https://vosa.pl/

Wentylacja mechaniczna

Decydując się na takie rozwiązanie musimy mieć świadomość, że ruch powietrza wymuszają wentylatory (nawiewny i wywiewny) Są one umieszczone w centrali. Tam znajduje się wymiennik ciepła, w którym powietrze usuwane oddaje swoje ciepło nawiewanemu powietrzu. Tutaj nie stosuje się kominów wentylacyjnych oraz nawiewników. W takim systemie posiadamy pełną kontrolę nad ilością dostarczanego oraz usuwanego pomieszczenia. Nie ma różnicy, jaka aktualnie jest pora roku.

Prawidłowo wykonana instalacja wentylacyjna pozwala nam na zapewnienie prawidłowego przewietrzenia pomieszczeń oraz zmieniania intensywności wentylacji zależnie od naszych potrzeb. Posiadając taki rodzaj wentylacji, powietrze jest dodatkowo filtrowane. Otrzymywane powietrze może być nie tylko ogrzewane, ale także chłodzone za pomocą gruntownego wymiennika ciepła. Jest to rozwiązanie oczywiście droższe, jednak nie będziemy musieli więcej płacić przy ogrzewaniu dostarczanego powietrza z zewnątrz.