Rynek ubezpieczeń cieszy się stałą popularnością. Wiele osób ubezpiecza się z własnego wyboru, ale są też tacy, których obligują do tego przepisy prawa. Oznacza to, że sprzedaż ubezpieczeń jeszcze długo będzie branżą dochodową. A to dobra wiadomość dla każdej osoby, której marzy się własna agencja ubezpieczeniowa.
Własna agencja ubezpieczeniowai jej zadania
Własna agencja ubezpieczeniowa to miejsce w którym pośrednik (agent) wykonuje swoją pracę na rzecz zakładu ubezpieczeniowego, którego jest przedstawicielem. Praca ta polega przede wszystkim na sprzedawaniu polis ubezpieczeniowych, czyli zawieraniu umów z klientami. Im więcej umów podpisze agent, tym więcej zarobi dzięki prowizji naliczanej od każdej umowy.
Prowadzenie agencji to także nieustanne poszukiwanie nowych klientów oraz zachęcanie obecnych do przedłużania zawartych wcześniej umów. Agent musi też wykonywać działania przygotowawcze (przed podpisaniem umowy z klientem) oraz uczestniczyć w procesie wypłacania odszkodowań. Do tego dochodzi oczywiście zarządzanie i administrowanie własną agencją.
Jak założyć własną firmę ubezpieczeniową
Niektórym mogłoby się wydawać, że założenie własnej agencji ubezpieczeniowej polega tylko i wyłącznie na założeniu działalności gospodarczej (jako osoba fizyczna lub spółka). Niestety nie jest to aż tak proste. Przed otwarciem własnej działalności należy bowiem uzyskać odpowiednie kwalifikacje, czyli uzyskać uprawnienia agenta i zdecydować, które towarzystwo chcemy reprezentować.
Na początek należy więc udać się do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną. Tuż po niej zostaniemy skierowani na szkolenie, które kończy się egzaminem. Po jego zdaniu uzyskamy licencję oraz wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Dopiero wtedy nasza własna agencja ubezpieczeniowa może rozpocząć pracę.
Czy każdy może zostać agentem?
Aby zostać agentem ubezpieczeniowym trzeba spełnić kilka kryteriów, które reguluje ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Należy więc posiadać wykształcenie średnie, pełną zdolność do czynności prawnych, nie być wcześniej skazanym za umyślne przestępstwo oraz zagwarantować na piśmie rzetelne wykonywanie swoich obowiązków.
Oprócz wymogów formalnych należy też posiadać pewne predyspozycje personalne. Dobry agent musi umieć nawiązywać kontakt z klientem, lubić rozmawiać z ludźmi a także jasno i klarownie przekazywać wiedzę. Agent musi być osobą cierpliwą i budzącą zaufanie. Bez tych umiejętności utrzymanie dobrych relacji z klientami lub pozyskiwanie nowych będzie dość trudne.
A może multiagencja ubezpieczeniowa?
Agent ubezpieczeniowy nie musi ograniczać się do reprezentowania tylko i wyłącznie jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Może bowiem zdecydować się na otwarcie multiagnecji w której swoim klientom będzie przedstawić oferty kilku różnych ubezpieczycieli. W ten sposób ma szansę na przyciągnięcie większej liczby osób, dzięki dużo bardziej różnorodnej puli ofert.
Jednakże, wybierając tą formę pracy, multiagent musi wykupić obowiązkową polisę OC oraz liczyć się z nieco niższymi prowizjami za sprzedane umowy (niż w przypadku prowadzenia agencji). Tak więc – coś za coś: własna agencja ubezpieczeniowa pozwala więcej zarobić na jednej umowie, natomiast własna multiagencja ubezpieczeniowa ma lepszą (szerszą) ofertę dla klientów.
Czy własna agencja ubezpieczeniowa opłaca się
Niestety na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. To co jedni uznają za plus, inni mogą uznać za minus. W pracy tej odnajdą się na pewno te osoby, które lubią gonitwę za klientami i potrafią ich przekonać do wykupienia polisy. Ważne są tu umiejętności negocjatorskie oraz handlowca.
Dobrą stroną pracy agenta jest z całą pewnością samodzielne decydowanie o czasie pracy i planach sprzedażowych. Praca ta może być jednak dość czasochłonna, jeśli jednak ktoś lubi rozmawiać i spotykać się z ludźmi, powinien sobie w niej poradzić.