Ubiegłoroczny 18. Przegląd Sztuki Survival w Przepompowni Port Miejski był jednym z nielicznych festiwali w 2020 roku, jaki udało się zorganizować z pełnym udziałem publiczności. Ale i w tym roku przestrzenna lokalizacja – kotłownia byłej Państwowej Fabryki Wagonów Pafawag przy ul. Fabrycznej 14 – zwiastuje bezpieczne podziwianie prac współczesnych artystów. 19. Survival startuje 25 czerwca, potrwa cztery dni, a do 14 lutego artyści mogą zgłaszać prace do konkursu na realizacje artystyczne.

  • Kotłownia Pafawagu/fot. Małgorzata Kujda


Sztuka w wyjątkowych lokalizacjach

Survival znany jest z tego, że co roku organizatorzy – niezmiennie Fundacja Art Transparent – zapraszają zwiedzających do innej, pieczołowicie wybranej lokalizacji wrocławskiej, na co dzień niedostępnej dla osób postronnych. Dzięki temu, oprócz podziwiania nowej sztuki, można zajrzeć do wnętrz budynków, fabryk, dawnych manufaktur. Często, tak było choćby w ubiegłym roku, sama droga do miejsca przeznaczenia bywa przeżyciem samym w sobie, bo Port Miejski zachwyca wielbicieli dawnej architektury, fotografików, inspiruje filmowców.

Zobaczcie ubiegłoroczny 18. Przegląd Sztuki Survival w Porcie Miejskim

W 2020 roku hasłem był tytuł „Wasteland” („Ziemia jałowa”) zaczerpnięty ze słynnego tomu Thomasa Stearnsa Eliota. W tym roku z kolei zainspirowane pandemią motto „Nigdzie stąd nie pojedziecie”, które będzie okazją do refleksji m.in. nad ograniczeniem naszej mobilności. I nieprzypadkowo wybrano też miejsce prezentacji sztuki.

Kotłownia Pafawagu/fot. Małgorzata Kujda

W 2021 roku kolej na Pafawag

W tym roku prace artystów obejrzymy od 25 do 29 czerwca w kotłowni, która jest częścią byłej Państwowej Fabryki Wagonów Pafawag we Wrocławiu (do lat 80. jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego).

Przed drugą wojną światową to miejsce kojarzono jako fabrykę Linke-Hoffman-Werke. – Produkowano w niej dosłownie wszystko, co mogło poruszać się na torach – lokomotywy, wagony kolejowe różnego przeznaczenia, wagoniki dla kolejek górskich, ale również tramwaje, ciągniki, maszyny dla przemysłu spożywczego – wylicza Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Obecna Bombardier Transporter Polska zatrudniająca wprawdzie dziesięć razy mniej osób niż w latach swojej świetności, ale istniejąca, jako jedna z niewielu wrocławskich fabryk, ponad 100 lat w tym samym miejscu. Obecne tereny wrocławskiego Pafawagu przekształcane są w usługowo-mieszkaniowy fragment miasta. Kotłownia będzie jego częścią.

Konkurs na realizacje artystyczne – artyści mogą zgłaszać prace

Artyści i artystki mają czas na składanie propozycji prac do 14 lutego 2021 roku. Należy wypełnić formularz dostępny za pośrednictwem strony www.survival.art.pl i przesłać go wraz z niezbędnymi załącznikami na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kuratorzy i kuratorki (w tym roku to Michał Bieniek, Daniel Brożek (Scena Dźwiękowa), Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz (Scena Wideo), Ewa Pluta) wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane w monumentalnej przestrzeni przy ul. Fabrycznej 14 we Wrocławiu.

Organizatorzy pragną, aby tegoroczna edycja nie była ściśle poświęcona samej tylko fabryce Pafawag, ale hasłu mobilność. „Mobilność – rozumiana jako kosmopolityzm, elastyczność, podróżowanie i dynamizm – do niedawna była jednym z wyrazów pozycji społecznej i artystycznej. W perspektywie świata sztuki, sieciowanie i bycie wszędzie miały być jednym z warunków sukcesu, a przynależenie do różnych miejsc i kontekstów jednym z elementów budowania widzialności i kapitału symbolicznego” – podkreślają w  tekście kuratorskim. 

Partnerem strategicznym Survivalu jest Pracownia Projektowa Maćków, a przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.