Ile kosztują mieszkania w różnych częściach Wrocławia?

Wrocław jest miastem atrakcyjnym do zamieszkania. Z jednej strony nie brakuje tu terenów zielonych, ośrodków rekreacji, z drugiej natomiast miasto to oferuje bogaty wybór szkół i uczelni, czy restauracji, klubów. Nic więc dziwnego, że na osiedlenie tu decydują się ludzie z całej Polski. A jaki będzie koszt mieszkania? Sprawdzamy.

Gdzie zamieszkać we Wrocławiu? Popularne dzielnice

Zaczniemy od tego, jakie dzielnice i osiedla uważane są za najbardziej atrakcyjne we Wrocławiu.

Ze względu na dużą ilość terenów zielonych, popularnością cieszą się takie części miasta jak Krzyki, Fabryczna oraz Psie Pole. Co ciekawe, za najbardziej bezpieczne uważane są Krzyki oraz Psie Pole. Nie dziwi więc, że nieruchomości szukają tutaj przede wszystkim rodziny z dziećmi oraz osoby starsze, licząc na spokojną przestrzeń do życia.

Jeśli chodzi o łatwy dojazd, np. do pracy, króluje Śródmieście i Stare Miasto. Korzystne pod tym względem jest także zamieszkanie w rejonie Fabryczna. Ponadto duża ilość obiektów rozrywkowych w centrum miasta sprawia, że jest to głównie wybór ludzi młodych oraz przedsiębiorców, którzy we Wrocławiu szukają mieszkań na wynajem.

I jak się pewnie już domyślasz, w ogólnym rozrachunku najpopularniejsze rejony Wrocławia to Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Stare Miasto i Śródmieście. Ile zapłacisz za nieruchomości tam?

Jakie ceny mieszkań we Wrocławiu?

Ceny mieszkań we Wrocławiu poznasz, przeglądając ogłoszenia, w ten sposób warto się rozeznać w kosztach zwłaszcza wtedy, gdy szukasz nieruchomości z rynku wtórnego. Od razu polecamy sprawdzenie listy ofert, sortując ją od najdroższych i najtańszych. Rozeznasz się w widełkach, a my zaraz podamy uśrednione ceny.

Średni koszt metra kwadratowego mieszkania we Wrocławiu, to nieco ponad 8 000 zł. W stosunku do poprzedniego roku widoczny jest około trzyprocentowy wzrost cen. Za mieszkanie na Krzykach zapłacisz ok. 8 300 zł za mkw. Taniej jest na Psim Polu, tam uśredniony koszt to 7 700 zł za mkw., podobnie jest na Fabrycznej, gdzie cena za metr kwadratowy wynosi ok. 7 800 zł.

Ceny nieruchomości drożeją w centrum miasta. W Śródmieściu za metr kwadratowy powierzchni mieszkania zapłacisz niecałe 9 000 zł, natomiast w Starym Mieście nieco ponad 10 000 zł. Co ciekawe, jest to jeden z niewielu rejonów Wrocławia, w którym zauważono spadki cen w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy, i to na poziomie 7%.

Zakup mieszkania w czasie pandemii

Jeśli spodziewałeś się, że w czasie pandemii ceny nieruchomości będą spadać, to nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości. W całej Polsce panuje tendencja wzrostowa, a największe zwyżki widoczne są w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, na które jest coraz większy popyt (wpływają na to takie czynniki jak atrakcyjna lokalizacja, mieszkania po remoncie, do wprowadzenia od zaraz).

Jednocześnie, jeśli jesteś w dobrej sytuacji finansowej, jest to korzystny czas na zakup mieszkania. Dlaczego? Ponieważ obecnie panują rekordowo niskie stopy procentowe, dzięki którym kredyty hipoteczne są dużo tańsze.

A jak to jest z wynajmem? To zależy. Z punktu widzenia inwestora, nie jest to teraz opłacalne, ponieważ w czasie pandemii trudno jest znaleźć lokatorów. Natomiast najemcy są w korzystniejszej sytuacji, ponieważ mogą liczyć na niższe koszty wynajmu, a także skutecznie negocjować jego ostateczny koszt.