Jak inwestować w mieszkanie?

3 min czytania
Jak inwestować w mieszkanie?

Inwestycja w nieruchomości wydaje się obecnie nie tylko jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji, ale również jedną z najbardziej zyskownych. Osoby, które nigdy wcześniej nie kupowały lokalu w celach inwestycyjnych mogą się jednak zastanawiać co zrobić, by faktycznie czerpać zyski.

Nie zawsze trzeba kupować nieruchomość, by móc na niej zarabiać

Po pierwsze początkujący inwestorzy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że nie zawsze konieczny jest zakup nieruchomości, by móc inwestować. Dla osób, które nie dysponują tak dużym kapitałem na początek, lepszym rozwiązaniem może być podnajem nieruchomości. To sytuacja, gdy właściciel nieruchomości wynajmuje ją najemcy, a najemca kolejnym osobom, najczęściej w ramach wynajmu krótkoterminowego. Mamy wtedy do czynienia z podnajmem nieruchomości.

To wbrew pozorom coraz popularniejsze rozwiązanie. Zarobić może bowiem zarówno właściciel nieruchomości jak i najemca. Osoba wynajmująca nieruchomość otrzymuje od najemcy stały czynsz; dodatkowo nierzadko strony uzgadniają, że koszty przystosowania lokalu mieszkalnego do wynajmu krótkoterminowego (lub innej inwestycji) poniesie najemca. Dodatkowo to na nim będą ciążyć również wszelkie koszty ewentualnych napraw podczas trwania umowy najmu. Zysk będzie czerpać też sam najemca, który nie ryzykuje tak bardzo jak w przypadku zakupu nieruchomości i nie musi inwestować tak dużych kwot w całe przedsięwzięcie.

Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych: wynajem krótko- lub długoterminowy

Większość osób decyduje się jednak na zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych najczęściej na wynajem. W przypadku miejscowości typowo turystycznych znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wynajem krótkoterminowy zwłaszcza, jeśli sezon w danym regionie trwa cały rok. Tak jest np. w przypadku miejscowości położonych na południu Polski, blisko gór.

Zakup nieruchomości można traktować jednak również jako sposób na ulokowanie kapitału i wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem długoterminowy. Teoretycznie zysk z takiej inwestycji jest niższy niż w przypadku dobrze prosperującego wynajmu krótkoterminowego, jednak należy pamiętać, że wynajęcie mieszkania na rok lub nawet na dłuższy okres nie wymaga od właściciela nieruchomości ciągłej obsługi inwestycji.

Jak wybierać nieruchomość na wynajem? To zależy przede wszystkim od rodzaju najmu. Przy wynajmie krótkoterminowym można z powodzeniem zainwestować w kawalerkę, ale za to położoną w atrakcyjnym miejscu (np. w centrum miasta lub blisko atrakcji turystycznych). Z kolei przy zakupie nieruchomości z myślą o wynajmie długoterminowym lepszym rozwiązaniem będzie lokal położony na spokojnym osiedlu w dużym mieście lub nieruchomość znajdująca się tuż przy granicy z takim miastem. Dla przykładu pod wynajem długoterminowy świetnie sprawdzi się nieruchomość położona zarówno we wrocławskiej dzielnicy Krzyki jak i nowe mieszkania w Bielanach Wrocławskich, znajdujących się tuż pod miastem i doskonale z nim skomunikowanych. Tę drugą opcję z pewnością wybiorą osoby, które będą chciały szybko dojechać do pracy, ale jednocześnie wolą mieszkać w znacznie mniejszej miejscowości.

Rodzaj podejmowanej inwestycji powinien być zatem uzależniony od posiadanego kapitału, wiedzy, czasu, jaki można poświęcić na obsługę inwestycji, ale także od oczekiwanych zysków.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktywroclaw_kf