Gdy większość będzie odpoczywała w majówkę, prawosławni i grekokatolicy będą świętowali Wielkanoc. Na stołach nie zabraknie pisanek, w cerkwiach – modlitw, ale z ograniczeniami związanymi z pandemiczna rzeczywistością.


Święta w różnych terminach

Wszystko za sprawą kalendarzy – juliańskiego i gregoriańskiego. Wielkanoc to tzw. święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, a w obrządkach wschodnich dodatkowo po zakończeniu żydowskiej Paschy. Dlatego tylko w niektórych latach jest w tym samym terminie u katolików i prawosławnych. W innych latach może być od jednego do aż pięciu tygodni różnicy. 

Великдень у греко-католиків і православних християн

Wspólne świętowanie przypada dopiero na rok 2025 i będzie to 20 kwietnia.

– W tym roku Wielkanoc wypada w majówkę, dni wolne również nam ułatwiają świętowanie; nie trzeba brać urlopów na wielkanocny poniedziałek – śmieje się ks.. Mateusz Demeniuk z parafii greckokatolickiej we Wrocławiu.

Pisanki, chrzan i świeczka

W Wielki Piątek, podobnie jak w kościele katolickim, w cerkwiach nie odprawia się liturgii. W tym dniu wierni zachowują post. Rano odprawia się uroczyście Liturgię Godzin, a po południu Nieszpory (weczirnia), na których pod koniec wynosi się Płaszczenicę – rodzaj ikony/płótna z wizerunkiem ciała Jezusa po śmierci. Umieszczana jest na środku cerkwi, gdzie będzie adorowana do późnej nocy Wielkiej Soboty.

Główne uroczystości związane ze świętem Wielkiej Nocy rozpoczną się w sobotę w nocy. Wierni spotkają się na Jutrzni paschalnej. Podobnie, jak w tradycji katolickiej, święcone są również koszyczki, w których nie brakuje pisanek, masła, białego sera, wędlin, paschy. Do koszyczków wkłada się również świeczki. 

Święcenie pokarmów w katedrze greckokatolickiej przy pl. Nankiera będzie odbywało się w sobotę o pełnych godzinach, od 13.00 do 18.00, natomiast w katedrze prawosławnej przy ul. św. Mikołaja od 12.00 do 21.00. Wielkanoc u wiernych obrządków wschodnich trwa trzy dni. W drugi dzień prawosławni i grekokatolicy odwiedzają groby swoich bliskich.

- Życzę przed wszystkim, aby te święta były zdrowe, ale też radosne. Kto nie może świętować, może oglądać transmisje liturgii w telewizji albo w internecie. Tak święta wyglądają już od roku – mówi ks. Mateusz.

Wielkanocne nabożeństwa katedra greckokatolicka pl. Nankiera

  • Wielki Piątek, godz. 18.00 weczirnia z wystawienim płaszczenicy
  • Wielka Sobota, godz. 10.00 nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego, 13.00-18.00 święcenie pokarmów, godz. 22.00 Zmartwychwstanie Pańskie, Nabożeństwo Paschalne
  • Niedziela Wielkanocna, godz. 7.00 utrenia, godz. 10.00, 12.00, 17.00 liturgia, transmisja od godz. 9.00 w TVP Historia
  • Wielkanocny Poniedziałek, godz. 8.00, 10.00, 12.00, 18.00 litrugia

 Katedra prawosławna, ul. św. Mikołaja

  • Wielki Piątek, godz. 14.00 weczirnia z wystawienim płaszczenicy,
  • Wielka Sobota, godz. 8.00 liturgia, 12.00-21.00 święcenie pokarmów, 23.20 Zmartwychwstanie Pańskie, Nabożeństwo Paschalne
  • Niedziela Wielkanocna, godz. 9.00 utrenia, transmisja nabożeństwa od godz. 8.00 w TVP Kultura

Przypominamy o obowiązujących obostrzeniach związanych z koronaworusem. W świątyniach nie może przebywać jedna osoba na 15 m. Obowiązują maseczki i dystans, dlatego wielkanocne modlitwy można oglądać w telewizji lub internecie.