Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Hurtownia BHP - testy odzieży roboczej

W przypadku tej typowej odzieży roboczej dla pracownika budowlanego testy mogą raczej nie istnieć, czyli sprawdza się tylko to czy daną odzież zszyto dostatecznie starannie i czy tkaniny odpowiadają normom jakościowym, jeśli chodzi o gęstość danej tkaniny i jej grubość. Natomiast same testy strojów ochronnych dla operatora piaskarki wyglądają już inaczej i w tych testach często się coś niszczy.

Badania niszczące

Badania ubrań ochronnych w przypadku stroi dla pracownika odlewni lub dla innych niebezpiecznych profesji są rzecz jasna badaniami niszczącymi. Mowa tu o tym, że oczyszczanie strumieniowe to dość trudna sprawa, a sam strój pracownika oczyszczającego konkretne elementy stalowe z lakieru musi być dostatecznie trwałym. Taki oczyszczający strumień nie może przebić stroju w kilka sekund i to zwłaszcza w przypadku hełmu, który jest tym bardzo ważnym elementem. Chroni on oczy i całą resztę twarzy i właśnie dlatego nie może on zawieść przedwcześnie. Z tych przyczyn na maszynie niszczącej sprawdza się właśnie taki hełm, a konkretniej to kiedy piasek korundowy przebije go na wylot. Ten moment nie może nastąpić zbyt szybko, a jeśli nastąpi zbyt wcześnie to dany hełm nie dostanie atestu, czyli stanie się automatycznie odpadem produkcyjnym, który trzeba przetworzyć.

Strój pracownika odlewni

Odzież ochronna chroni na różne sposoby, a w przypadku pracownika odlewni metali jej właściwości ochronne są specyficznymi. Mowa tu dokładnie o tym, że taki strój ochronny testowany jest w temperaturach ekstremalnych i by dostać atest musi być wystawionym na działanie wysokich temperatur przez pewien czas i w trakcie trwania ekspozycji na wysoką temperaturę w jego wnętrzu nie może stać się zbyt gorąco. Podobnie testuje się odzież ochronną strażaka, choć obydwa typy strojów spełniają nieco odmienne standardy, bo strażak ratuje, a pracownik odlewni pracuje z roztopionym metalem, który wydziela olbrzymie ilości ciepła i to na zmiany. W trakcie trwania jednej zmiany pracownik odlewni nie znajduje się cały czas przy kotle z roztopionym metalem, czyli ten czas jest nadzorowany, a po jego upływie trzeba udać się na przerwę, bo właśnie tego wymaga regulamin dopasowany do wymogów jakościowych, które spełniają takie stroje.

Na stronie hurtowni BHP Nawigator znajdziesz między innymi rękawice termiczne - sprawdź więcej.

Czy badania niszczące są opcją obowiązkową?

W czasach obecnych odzież ochronną i specjalne dedykowane stroje ochronne do konkretnej profesji można sprawdzać komputerowo, czyli za pomocą tych wirtualnych symulacji. Takowe nie mogą zastąpić testów zdecydowanie bardziej drobiazgowych, czyli testów na maszynach niszczących. Testy te często ujawniają wady w danej partii strojów ochronnych. Mogą się one stać odpadami produkcyjnymi i to z sekundy na sekundę. Fabrykom też trafiają się pomyłki, czyli sprzedanie klientowi pewnej liczby odpadów produkcyjnych w formie produktów wzorowych w sensie jakościowym. Pomyłki te nie trafiają się często i zazwyczaj dotyczą niewielu sztuk odzieży ochronnej. wiele znaczy też i to, że dane egzemplarze się szybko namierza i wymienia na te akuratne, tylko po to by reputacja konkretnego producenta nie ucierpiała.