Na co zwrócić uwagę, wybierając alkomat? Najważniejsze parametry

Alkomaty stały się bardzo popularne zarówno wśród przedsiębiorców, którzy chcą wyeliminować problem picia alkoholu w miejscu pracy, jak i wśród osób indywidualnych. To spowodowało, że rynek alkomatów się prężnie rozwija i mamy dostęp do ogromnej ilości różnorodnych modeli. Alkomaty mogą mieć różne funkcje i różnić się zastosowanym sensorem, który wpływa na sposób działania. Na co więc zwrócić uwagę, kupując alkomat w sklepie internetowym?

Rodzaj alkomatów

W pierwszej kolejności, należy zastanowić się nad rodzajem sensora, gdyż od niego będzie zależało dalsze użytkowanie alkomatu. Można wyróżnić tu dwa najpopularniejsze rodzaje alkomatów, czyli: półprzewodnikowe i elektromechaniczne. Pierwsze są zdecydowanie najpopularniejsze, gdyż są również najtańsze. Pozwalają na uzyskanie wiarygodnych wyników, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach ich użytkowania, a na wynik może mieć wpływ wcześniejsze palenie papierosów i spożywanie posiłków (należy odczekać co najmniej 20 minut). Alkomaty elektromechaniczne nie są tak czułe na inne czynniki i dają dokładniejszy wynik, co wiąże się oczywiście również z wyższą ceną. Alkomaty półprzewodnikowe powinny wystarczyć większości klientów indywidualnych. Jednak osoby, które chcą uzyskać bardziej precyzyjny wynik lub będą korzystały z alkomatu w szerszym zakresie w celach zawodowych, to lepszym wyborem będzie alkomat elektromechaniczny.

Sposób użytkowania i kalibracja

Alkomaty różnią się też sposobem użytkowania. Na rynku dostępne są urządzenia do badań przesiewowych, w których użytkownik nie dotyka ustnika, a które jedynie stwierdzają obecność lub brak alkoholu w wydychanym powietrzu. Można kupić również alkomaty z ustnikiem (jednorazowym lub wielokrotnego użytku), który wskazuje dokładny poziom zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Do użytku osobistego zdecydowanie lepszym wyborem są alkomaty drugiego typu, najlepiej z ustnikiem, którego można używać wielokrotnie, dzięki czemu nie będzie trzeba dokupować dodatkowych akcesoriów. Alkomaty różnią się od siebie również stabilnością pomiarów, a im ona mniejsza, tym częściej trzeba oddawać alkomat do kalibracji. Dlatego warto wybrać urządzenie, które wymaga kalibracji dopiero po 12 miesiącach lub kilkuset wykonanych pomiarach. Jeśli alkomat ma być używany często lub ma umożliwiać wykonanie wielu badań w krótkim czasie np. przed imprezami masowymi, to warto zainwestować w urządzenie, które wymaga kalibracji dopiero po 1000 lub 1500 pomiarach.