PIT 36 a PIT 36L – czym się różnią?

Złożenie zeznania podatkowego wymaga wypełnienia odpowiedniego druku, których wybór uzależniony jest od źródła dochodu oraz sposobu opodatkowania. Wśród formularzy dla przedsiębiorców najczęściej wybieranymi są PIT 36 oraz PIT 36L. Czym one się różnią? Kto powinien wybrać formularz PIT 36, a kiedy odpowiedni jest PIT 36L? Sprawdź najważniejsze różnice między PIT 36 i PIT 36 L i rozlicz PIT przez Internet.

Wybierz odpowiedni formularz

Podstawą do rozliczenia podatków jest wybór odpowiedniego formularza. PIT 36 i PIT 36L przeznaczone są dla osób, które w poprzednim roku musiały samodzielnie rozliczać i odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy. Są to więc formularze dla przedsiębiorców, a to co je różni to forma opodatkowania. PIT 36 jest dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, natomiast PIT 36L wypełniają przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy. Podatek liniowy oznacza, że podatek płacony jest według jednej stawki, która wynosi 19% niezależnie od wysokości uzyskanych przychodów. Z kolei PIT 36 przewiduje 2 progi podatkowe:

  • pierwszy próg podatkowy – do 85 528 zł podatek wynosi 17%;
  • drugi próg podatkowy – powyżej kwoty 85 528 zł podatek wynosi 32%.

Co ważne, PIT 36 i PIT 36 L należy wypełnić nawet jeśli większość przychodów podatnika pochodziła z pracy na podstawie umowy o prace, umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Odliczenia od podatku – PIT 36 a PIT 36L

Główną różnicą poza stawką podatku między obydwoma formularzami jest możliwość zastosowania ulg podatkowych. Tylko osoby, które wypełniają PIT 36 mogą odliczyć ulgi podatkowe oraz darowizny. Wypełniając PIT 36L nie ma również możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Dlatego zanim wybierze się formę opodatkowania, warto dobrze się zastanowić, który sposób obliczania podatku dochodowego będzie korzystniejsze. Przyjmuje się, że podatek liniowy jest korzystny, gdy osiąga się duże dochody.

PIT 36 i PIT 36L – cechy wspólne

Formularze PIT 36 i PIT 36L składa się w tym samym terminie, a więc do ostatniego dnia kwietnia lub w kolejnym dniu roboczym, jeśli 30 kwietnia to weekend. Oba formularze można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Chcąc złożyć PIT w formie papierowej trzeba go zanieść osobiście do właściwego Urzędu Skarbowego lub wysłać Pocztą Polską. PIT online można wysłać za pośrednictwem programu do rozliczania PIT, co jest szybsze, tańsze i prostsze, a dodatkowo pozwala szybciej uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Osoby, które złożyły PIT online otrzymują zwrot w ciągu 45 dni, a osoby, które składają PIT w formie papierowej na zwrot muszą poczekać do 90 dni. Niezależnie od tego, czy składa się PIT 36, czy też PIT 36L można skorzystać z możliwości przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy w formularzu wpisać dane wybranej organizacji w odpowiedniej rubryce, aby pieniądze za pośrednictwem Urzędu Skarbowego zasiliły konto wskazanej przez nas fundacji lub stowarzyszenia.