W dzisiejszych czasach wiele osób jest zmuszonych do korzystania z pomocy psychiatry bądź psychoterapeuty. Niektórych problemów nie można przepracować samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz. Problemem jest jednak mała świadomość co do zakresu działalności wskazanych powyżej zawodów. Jest to nierzadko powodem odczuwania wstydu z tytułu niemożności poradzenia sobie z problemami natury psychologicznej. Czas raz na zawsze rozprawić się z mitem mówiącym, że psychiatria i psychoterapia to te same dziedziny medycyny.
Czym zajmuje się psychoterapeuta?
Strona https://twojtok.pl jest miejscem publikacji wielu ciekawych artykułów, w tym o społecznych problemach. Jednym z nich jest niewątpliwie coraz częstsze trudności z dźwiganiem własnych problemów. Wiele osób cierpi, jednak wstydzi się poprosić o pomoc. W momencie, gdy ktoś z bliskiego otoczenie proponuje wizytę u specjalisty, czuje się urażony. Często wynika to faktu, że mylone są pojęcia psychoterapeuty z psychiatrą. Psychoterapeuta jest osobą, która zna zasady funkcjonowania ludzkiej psychiki, dzięki posiadanemu wykształceniu może przeprowadzać testy psychologiczne. Jednak podkreślenia wymaga fakt, że nie jest lekarzem, ma tytuł magistra psychologii. Spotyka się z ludźmi w celu odbycia ważnych rozmów, najczęściej na temat ich obaw, natrętnych myśli, chronicznego smutku i wątpliwości natury psychologicznej. Można uznać, że psychoterapeuta jest kimś w rodzaju przyjaciela, powiernika. Obowiązuje go tajemnica zawodowa, a to oznacza, że nie może nikomu udzielać informacji odnośnie tematu rozmów ze swoimi klientami.
Kim jest psychiatra?
Psychiatra jest lekarzem, aby móc wykonywać swój zawód musi ukończyć 6-letnie studia medyczne, obowiązkowo ze specjalizacją z psychiatrii. Przed rozpoczęciem pracy musi odbyć praktyki na oddziale psychiatrycznym. Różnica między zawodem psychoterapeuty i psychiatry jest taka, że tylko ten pierwszy może wystawiać pacjentom recepty, zwolnienia lekarskie. Ma do tego uprawnienia, jest odpowiedzialny za leczenie ludzi. Są również przypadki, że ze względu na ciężki przebieg choroby wystawia skierowanie do szpitala, na obserwację lub na rehabilitację. Drugi natomiast stawia na swobodną rozmowę o problemach, nie leczy. Współpraca przedstawicieli obu tych zawodów jest niezwykle istotna. Bardzo często zdarza się, że prosto od psychoterapeuty pacjent przychodzi do psychiatry, aby po serii spotkań móc rozpocząć leczenie farmakologiczne. Współpraca działa tak naprawdę w obie strony. Czasami leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dlatego niezbędne jest wówczas poszukiwania alternatywnej metody pomocy człowiekowi. Są również przypadku, że pomocy udziela jednocześnie dwóch specjalistów – z dziedziny psychoterapii oraz psychiatrii. W każdym razie bardzo ważne jest to, aby nie wstydzić się korzystania z pomocy specjalistów. Każdy ma do tego prawo i nie jest to nic złego. Strona https://twojtok.pl porusza wiele tematów o ludzkiej psychice, jest to bardzo wrażliwa część u każdego człowieka.