Jak dobrać kolor ścian do wnętrza?

Zmiana koloru pozwala powiększyć optycznie pomieszczenie oraz poprawić samopoczucie.  Odpowiednie dobranie barw oddzieli każde pomieszczenie od siebie i sprawi, że żaden z gości nie  przejdzie obojętnie obok estetycznie zaaranżowanej przestrzeni. Opowiemy trochę o tym, jak  komponować ze sobą różne kolory. Czytaj dalej! 

Jakie są zasady przy dobieraniu barw? 

Każdy odcień ma całkowicie inne zadanie, można powiedzieć, że jest to trochę indywidualna kwestia,  jednak istnieje parę sprawdzonych zasad, które warto wdrożyć, projektując pomieszczenie. 

  • Optyczne powiększenie pomieszczenia można uzyskać, malując dwie ściany na biało i dwie na jasny  kolor, zestawienie takich barw skutecznie sprawi, że nasz pokój zyska na przestrzeni. 
  • Jedną z ważniejszych rzeczy jest oświetlenie, ponieważ to od niego zależy nasycenie danej barwy i  więcej światła wewnątrz tym ciemniejszych kolorów możemy użyć. 
  • Biały pas między ścianą a sufitem jest częstym zabiegiem, powoduje to optyczne podniesienie  całego sufitu. 
  • Projektując wnętrze zalecane, jest wybranie barwy przewodniej, pozwoli to uniknąć chaosu i  nieładu, uwydatniając przy tym nasycenie całego pomieszczenia. 
  • Jeżeli uważasz, że dany kolor jest zbyt jaskrawy, możemy go stonować, nakładając na niego farbę  podkładową. 

Jak dany kolor wpływa na samopoczucie? 

Dobieranie barw nie jest tak oczywistą rzeczą, podczas projektowania wnętrze należy poznać, jak  wpływają one na samopoczucie. Każdy z nas będzie odbierał dany kolor trochę inaczej, bo jeśli nie  lubisz czerwonego, to żadna symbolika tego nie zmieni. Tak samo, jak to ma miejsce w doborze  barw, istnieją pewne sprawdzone sztuczki. 

Jeżeli potrzebujesz wyciszenia, powinieneś dobierać stonowane, stonowane kolory. Jaskrawe  przyciągają za dużo uwagę, ponieważ odbijają światło i sprawią, że będziesz pobudzony. Wybierając  czarny, sprawimy, że pomieszczenie zyska przytłaczającego, czy też tajemniczego klimatu, ma to  związek z pochłanianym światłem. Wpływ na samopoczucie mają Twoje doświadczenia, każdy z nas  ma w pamięci kolory, które kojarzą się z przyjemnymi rzeczami. To z pewnością będzie najlepszy  sposób na dobre samopoczucie! 

Wybierając kolor do pomieszczenia, należy też odpowiednio ocenić, w jakim stylu zostało  zaprojektowane pomieszczenie. Stylistyka nordycka będzie odznaczała się spokojem i bez problemu  dobierzesz paletę barw. Różnorodność jest naprawdę duża i bardzo ciężko dopasować uniwersalne  zasady do danego pomieszczenia, czy też człowieka. Więcej o malowaniu ścian znajdziesz na blogu: https://mieszkajposwojemu.pl/