Krzyccy policjanci odwiedzili uczniów klas V i VI, aby porozmawiać o bezpieczeństwie

Data publikacji 20.05.2022
Powrót
Generuj PDF
Drukuj

Dla wrocławskich policjantów spotkania z dziećmi i młodzieżą są bardzo ważne, ponieważ są niepowtarzalną okazją, aby móc porozmawiać o bezpieczeństwie. Bardzo często codzienne sprawy wydające się z pozoru drobnostkami, zlekceważone mogą stać się zagrożeniem. Czym jest cyberbezpieczeństwo? Jak możemy przeciwdziałać agresji? O tym mogli posłuchać uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 16 we Wrocławiu.

Policjanci z Komisariatu Policji Wrocław-Krzyki odwiedzili uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 16 znajdującego przy ul. Wietrznej. Każde tego typu spotkanie jest niezwykle ważne, ponieważ im więcej mówimy o bezpieczeństwie, tym bardziej minimalizujemy ryzyko wystąpienia ewentualnych nieszczęśliwych zdarzeń.

Uczniom klas V i VI przekazano wiele ważnych informacji dotyczących m.in. cyberbezpieczeństwa czy przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej. W dzisiejszych czasach młodzież ma praktycznie nieograniczony dostęp do urządzeń obsługujących sieć internetową, gdzie niestety mogą napotkać wiele zagrożeń.

Poruszono wiele ważnych kwestii związanych z sytuacjami, jakie mogą się zdarzyć podczas korzystania z Internetu. Nie tylko można natknąć się na oszustów, którzy mogą usiłować pozyskać wiele ważnych danych wykorzystywanych do popełniania różnego rodzaju przestępstw związanych z oszustwami, ale również możemy spotkać się ze zjawiskiem hejtu.

Portale społecznościowe, z których bardzo chętnie korzysta młodzież oferują wiele możliwości kontaktowania się z innymi, czy udostępniania zdjęć i filmów swoim rówieśnikom. Zawsze należy pamiętać, aby korzystać z tego typu narzędzi z rozwagą i rozsądkiem. Bądźmy ostrożni co do umieszczanych treści i nigdy nie dawajmy przyzwolenia hejterom na krzywdzenie innych.

Policjanci przypomnieli także czym dokładnie jest odpowiedzialność prawna nieletnich i uświadomili, że popełnianie czynów zabronionych wiąże się z nałożeniem przewidzianej prawem kary. Nie mniej jednak, zanim napiszemy ośmieszający lub obrażający kogoś komentarz, nie zapominajmy o uczuciach i emocjach, które może on spowodować u osoby pokrzywdzonej. Nałożona kara wielokrotnie nie jest w stanie zrekompensować traumy, jaka pozostaje u ofiar hejtu.  

Krzyccy policjanci mają zaplanowany cały cykl tego typu spotkań, ponieważ działania profilaktyczne mają bardzo duże znaczenie w zapobieganiu przestępczości.

sierż. Aleksandra Rodecka
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu