Nie oddawaj swoich pieniędzy nieznajomym! Zastanów się, zanim stracisz oszczędności życia

Data publikacji 10.06.2022
Powrót
Generuj PDF
Drukuj

Oszuści, którzy okradają seniorów są doskonale przygotowani do popełnienia przestępstwa. Jak nie stać się ich ofiarą? Przede wszystkim nie ufać nieznajomym i nikomu nie przekazywać swoich oszczędności. Nigdy pod żadnym pozorem nie wolno przekazywać pieniędzy, ani kart płatniczych nieznajomym! Przeczytaj tekst poniżej i zobacz w jaki sposób działają złodzieje…

Niestety pomimo naszych licznych apeli o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi nadal zdarzają się przypadki, kiedy seniorzy stają się ofiarami oszustów. Metoda działania na wnuczka, przyjmuje coraz to nowsze warianty, a oszuści usiłujący wcielać się w role funkcjonariuszy Policji czy CBŚP, nie przestają działać ani na chwilę i potrafią przygotować odpowiedni scenariusz, aby potencjalna ofiara dała się złapać na ich legendę. 

Przykładem może być sytuacja, w której znalazła się 74-letnia kobieta mieszkająca w rejonie Starego Miasta. Zadzwonił do niej oszust podający się za pracownika poczty. Następnego dnia nawiązał kontakt telefoniczny kolejny mężczyzna, który podał się za rzekomego policjanta kłamiąc, że środki seniora odłożone na koncie bankowym są zagrożone przez szajkę oszustów podających się za pracowników poczty. 74-latka zmanipulowana przez oszustów przelała na wskazany numer konta ponad 45 tysięcy złotych. Próbowała wziąć także pożyczkę na 50 tysięcy złotych, ale z uwagi na wzorową postawę pracowników banku, którzy wezwali na miejsce Policję, udało się przerwać ten proceder.

Z kolei na Śródmieściu do 83-letniej seniorki na telefon stacjonarny zadzwonił oszust podający się za funkcjonariusza Policji informując, że zgromadzone na jej koncie pieniądze są zagrożone przez szajkę złodziei. Okłamał ją, że w celu udzielenia Policji pomocy powinna przekazać mężczyźnie, który przyjdzie do jej mieszkania zamkniętą w kopercie kartę płatniczą wraz z kodem PIN. Niestety sprawcy tego przestępstwa dzięki uzyskanej karcie dokonali kilkunastu wypłat gotówki, a straty szacowane są na około 50 tysięcy.

Mając na uwadze te przykłady apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

Przypominamy, że:
- policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy jakichkolwiek wartościowych przedmiotów,
- nigdy nie wolno ufać osobom po drugiej stronie słuchawki,
- oszuści potrafią bardzo dobrze manipulować swoim rozmówcą, dlatego też nie wierzmy w ich słowa,
- nie wolno podawać danych osobowych, adresu zamieszkania, danych do bankowości i innych ważnych informacji,
- w przypadku podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem. należy bezwzględnie odłożyć słuchawkę i zgłosić się do najbliższej jednostki Policji!

sierż. Aleksandra Rodecka
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu