Praca w IT we Wrocławiu. Jak znaleźć zatrudnienie?

Branża IT to bez wątpienia jeden z najbardziej rozwijających się sektorów na rynku pracy. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie pracą w dziedzinie technologii informacyjnych. Co dla pracowników IT oferuje stolica Dolnego Śląska?

Gdzie szukać zatrudnienia we Wrocławiu?

Wrocław charakteryzuje się dość obszernym rynkiem pracy, co jednak wiąże się ze znacznie większą konkurencją. Gdzie właściwie szukać pracy w IT? Jednym ze sposobów jest uczestniczenie w wydarzeniach branżowych lub targach pracy, jednak jest to dość czasochłonne. O wiele skuteczniejsze jest przeglądanie przeznaczonych do tego stron internetowych związanych z techniką informatyczną.

Warto sprawdzać oferty pracy IT we Wrocławiu na No Fluff Jobs. Jest to portal, który gromadzi wiele różnorodnych ofert z branży IT, dzięki czemu już na starcie ułatwia selekcjonowanie określonych ogłoszeń. Można je również filtrować pod względem poziomu doświadczenia, języka pracy czy używanych technologii. Wiadomo już, że branża IT nie dotyczy jedynie programistów, dlatego na NFJ można wyszukać oferty dotyczące konkretnych kategorii, np. analityki biznesowej, zarządzania czy projektowania doświadczeń użytkownika.

Praca w IT – jakie zawody są dostępne?

Branża IT cieszy się ogromną popularnością, jednak również z tego powodu narosło wokół niej kilka mitów. Pierwszy z nich związany jest ze stereotypowym wizerunkiem programisty, który jest zamkniętym w sobie mężczyzną, odizolowanym od kontaktu z ludźmi. Po pierwsze, technika informatyczna nastawiona jest na kontakt z klientem, a wielu deweloperów, oprócz tworzenia kodu, musi także umieć pracować zespołowo. Komunikacja interpersonalna jest więc wysoce ceniona. Po drugie, w branży IT pracują nie tylko mężczyźni – to również kolejny mit, który należałoby obalić, ponieważ w ostatnich latach coraz więcej kobiet dołącza do sektora technologii informacyjnych.

Jednak najpopularniejszy z mitów to przeświadczenie, że branża IT to tylko programowanie. Tworzenie kodu stron webowych czy aplikacji mobilnych to w istocie duża część tego sektora, ale nie jedyna. Branża potrzebuje również osób niezwiązanych z programowaniem. Należą do nich m.in. analitycy biznesowi czy graficy, którzy pracują w roli UX designerów (projektowanie doświadczeń użytkownika) lub UI designerów (projektowanie interface’u). Popularnym zawodem jest również tester oprogramowania, administrator projektu oraz osoba, która zarządza zespołem ludzi, czyli project manager. Potrzebni są również rekruterzy IT ze znajomością języków obcych. Wiele z tych stanowisk nie wymaga umiejętności programowania, a jedynie ogólnego obeznania w wykorzystywanych technologiach.

Największe firmy IT w stolicy Dolnego Śląska

Wrocław to jeden z największych ośrodków miejskich w Polsce, który zrzesza wiele firm IT, w tym również przedsiębiorstwa międzynarodowe. Należą do nich m.in. Nokia, Volvo IT, FrameLOGIC, IBM, Ceneo, Zone IT, Monterail czy nawet Google. Parę lat temu został opublikowany raport „Wrocławski sektor IT”, z którego wynika, że rozwijanie się na arenie międzynarodowej jest związane z dużym potencjałem wśród pracowników.

We Wrocławiu mieszka wielu obcokrajowców, którzy przyjeżdżają tu m.in. na studia. Poza tym oferta edukacyjna w zakresie szkolnictwa wyższego przyciąga osoby z całej Polski. Choć nie wszyscy pracodawcy wymagają ukończenia studiów, to wielu studentów decyduje się na pozostanie we Wrocławiu i szukanie tam pracy.

A na co właściwie zwracają uwagę pracodawcy podczas szukania nowych pracowników? Przede wszystkim na specjalizację w konkretnej dziedzinie i znajomość języków obcych. Średniozaawansowany poziom języka angielskiego to właściwie minimum wymagań. Specyfika branży wymaga także od osób z nią związanych ciągłego samorozwoju. Intensywny postęp technologiczny sprawia, że powstają nowe narzędzia pracy, a ograniczanie się do starych rozwiązań może skutkować utratą zatrudnienia.