Skrzynia automatyczna a manualna - jaką wybrać?

Gdy stoimy przed wyborem nowego samochodu, najczęściej kierujemy się gustem czy doświadczeniami. Część z posiadaczy aut, preferują manualną skrzynię samochodową a inna część, będzie zwolennikami automatycznej. Jak i z innymi wyborami, każdy będzie bronił swoich wyborów oraz przekonań. Która grupa ma rację? Jaką skrzynię wybrać kiedy kupujemy samochód?

Co wyróżnia skrzynię manualną a co automatyczną?

Niewątpliwie jedną z zalet skrzyń manualnych jest fakt, że sami decydujemy na jakim biegu chcemy jechać w danym momencie, bez znaczenia jakie są obroty silnika. Mimo że skrzynia automatyczna, wykrywa obroty silnika, czasami zmiana biegu może być mniej dynamiczna niż w przypadku manualnej. Mimo to, skrzynia automatyczna to bez wątpienia kwestia wygody. Jazda po mieście, korki, nieustająca zmiana świateł oraz inne czynniki zmuszają nas do ciągłej zmiany biegów, co może okazać się męczące gdy trwa dłuższy czas. Jeśli chodzi o skrzynię automatyczną, całkowicie nas w tym wyręcza, dodatkową zaletą jest brak sprzęgła, dzięki temu nasza lewa noga odpoczywa przez cały czas. Kierowca, musi tylko pamiętać o gazie i hamulcu.

A co z kosztami eksploatacji?

Większość z osób uważa, że skrzynie automatyczne są dużo droższe w serwisowaniu, w porównaniu do skrzyń manualnych. Bardzo duży wpływ na to ma prawidłowe użytkowanie samochodu, a przez to skrzyni. Części, których obecnie używa się do produkcji skrzyń automatycznych, gwarantują brak awarii, pod warunkiem że użytkujemy ją tak, jak zaleca producent. Jeśli chodzi o starsze skrzynie biegów, ich awaryjność faktycznie była większa, ale również duży wpływ miał sposób ich użytkowania. Manualna skrzynia biegów, ma o wiele bardziej prostą konstrukcję - stąd właśnie niska awaryjność. Jeśli chodzi o poważne awarie, naprawa skrzyni biegów Wrocław, może wynieść nas mniej w przypadku skrzyń manualnych.

Skrzynie automatyczne, starszego typu generowały większe zużycie paliwa niż skrzynie manualne. Mimo to, bardzo dużo zależy od kierowcy oraz jego stylu jazdy. W nowszych autach, możemy wybrać tryb jazdy w zależności od naszych indywidualnych potrzeb, skrzynie manualne nie pozwalają na na takie możliwości.Gdy zmienimy tryb jazdy, zmienia się również sama charakterystyka pracy skrzyni, a to przekłada się bezpośrednio na spalanie.

Poza naszymi preferencjami, bardzo dużą rolę gra sam samochód, jego przeznaczenie a także moc. Jeśli chodzi o pytanie jaką skrzynię wybrać, warto najpierw pojeździć samochodem ze skrzynią manualną oraz tym ze skrzynią automatyczną i sami zdecydujmy, która odpowiada nam bardziej.