We współczesnym świecie, w dobie globalizacji i cyfryzacji, trudno sobie wyobrazić przedsiębiorstwa produkcyjne bez linii produkcyjnej. Dzięki ówczesnemu postępowi technologicznemu, możliwa jest automatyzacja i robotyzacja produkcji, co znacznie przyspiesza procesy zachodzące w firmie. Poniżej przedstawiamy bliżej tematykę linii produkcyjnych.
Co to jest linia produkcyjna?
Linia produkcyjna to szereg maszyn, urządzeń, a także stanowisk ręcznych, które tworzą pełen ciąg, przez który przechodzi proces produkcyjny. Zautomatyzowana linia produkcyjna natomiast składa się z urządzeń, które są obsługiwane przez centralną jednostkę sterującą. Należy jednak pamiętać, że zaprojektowanie linii produkcyjnej nie jest łatwym zadaniem, gdyż każde przedsiębiorstwo produkcyjne jest inne i do każdego takiego projektu trzeba podejść w sposób indywidualny. Automatyzacją linii produkcyjnych zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak Inco-System https://inco-system.com/linie-produkcyjne/.
Jak już wcześniej wspomniano, każda firma jest inna. Przedsiębiorstwa różnią się od siebie skalą produkcji, wielkością hali produkcyjnej, jak i oczywiście wyrobami, które finalnie produkują. Z tego względu stosuje się specjalistyczne maszyny przemysłowe, które niekoniecznie sprawdzą się w każdym przedsiębiorstwie.
Jak zaprojektować linię produkcyjną?
Projektowanie linii produkcyjnej to niezwykle trudne zadanie, które wymaga logicznego myślenia. Należy zaplanować układ maszyn w taki sposób, aby proces produkcyjny przebiegał bez postojów, a transport wyrobów z jednego urządzenia do drugiego odbywałby się jak najkrótszą drogą. Z tego powodu powinno się wcześniej dokładnie określić, jakie operacje są niezbędne do wykonania i ustalić ich kolejność. Poza tym należy zagospodarować wystarczającą ilość miejsca dla każdej maszyny, aby funkcjonowała prawidłowo. Biorąc to wszystko pod uwagę, proces powinien przechodzić w sposób jednokierunkowy. Dzięki wcześniejszemu planowaniu układu maszyn jesteśmy w stanie wyeliminować stanowiska pracy, które były nieergonomiczne bądź zbędne.
Jakie maszyny tworzą linię produkcyjną?
Na rynku nie istnieje gotowy układ linii produkcyjnej. Maszyny użyte w danym przedsiębiorstwie zależą od wielu czynników. Maszyny przemysłowe mogą wykonywać różnorodne czynności, takie jak montowanie, oklejanie, cięcie, frezowanie, polerowanie, spawania, pakowanie czy transport. Bardziej zaawansowane maszyny mogą być także odpowiedzialne za kontrolę jakości czy wykonywanie testów lub badań laboratoryjnych. Przykładowe urządzenia, które mogą zostać wykorzystane w firmie produkcyjnej to owijarki, zakręcarki, nalewarki, roboty spawalnicze, obrabiarki CNC. Należy jednak pamiętać, że maszyny te powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Poza tym trzeba przeprowadzać okresowe serwisy urządzeń przemysłowych, aby można było z nich korzystać przez wiele lat. Dzięki temu stworzone jest bezpieczne środowisko pracy, a życie i zdrowie pracowników jest najważniejsze.