Gigantyczny portret z 13 tys. skarpetek we Wrocławiu odsłonięty w HUCIE

W sercu Wrocławia, przy ulicy Grabiszyńskiej, odsłonięto niezwykłe dzieło sztuki – gigantyczny portret stworzony z ponad 13 tysięcy pojedynczych skarpetek. To nie tylko artystyczna instalacja, ale także symbol solidarności i wsparcia dla osób z zespołem Downa, powstały dzięki zaangażowaniu mieszkańców i lokalnych organizacji.
- Wrocławianie tworzą unikatowy portret ze skarpetek przy Grabiszyńskiej
- Akcja AleJa Mogę angażuje mieszkańców Wrocławia na wielu płaszczyznach
- HUTA na Grabiszyńskiej otwiera drzwi dla sztuki i społecznych inicjatyw
Wrocławianie tworzą unikatowy portret ze skarpetek przy Grabiszyńskiej
Pomysł na wyjątkowy portret narodził się w wyniku ogólnomiejskiej zbiórki pojedynczych skarpetek – symbolu osób z zespołem Downa. Skarpetki-niedoparki trafiały do specjalnych pojemników rozstawionych w różnych punktach Wrocławia, m.in. w miejscach kultury, edukacji oraz centrach aktywizacji społecznej.
„To jedyny taki obiekt artystyczny na świecie, który powstał dzięki współpracy setek osób” – podkreśla Paulina Bechcicka, Prezes Zarządu Fundacji Kolorowe Skarpetki.
W sumie mieszkańcy przekazali ponad 13 tysięcy skarpetek. Następnie blisko setka uczestników przez dwa dni wyplatała z nich ogromny portret młodego mężczyzny z zespołem Downa. Prace odbywały się w Alei Bielany pod czujnym okiem artystki wizualnej i aktywistki Matyldy Sałajewskiej, która odpowiadała za projekt techniczny i artystyczny dzieła.
„Finalną pracę własnoręcznie wyplatali wrocławianie, w tym społeczność beneficjentów Fundacji i ich rodzin” – mówi Katarzyna Konat z Alei Bielany.
Akcja AleJa Mogę angażuje mieszkańców Wrocławia na wielu płaszczyznach
Portret to tylko jedna z inicjatyw realizowanych w ramach projektu AleJa Mogę, który wspólnie prowadzą Fundacja Kolorowe Skarpetki oraz Aleja Bielany. Beneficjenci Fundacji mieli szansę zdobyć doświadczenie zawodowe podczas praktyk u najemców centrum handlowego, a rodziny osób z zespołem Downa skorzystały z warsztatów wytchnieniowych.
Projekt ma na celu nie tylko tworzenie sztuki, ale przede wszystkim budowanie więzi i wzajemnego wsparcia między mieszkańcami miasta.
HUTA na Grabiszyńskiej otwiera drzwi dla sztuki i społecznych inicjatyw
Miejsce, gdzie zawisł skarpetkowy portret, to HUTA – przestrzeń pełna kreatywności i różnorodnych działań artystycznych oraz społecznych. Znajduje się tu wiele ciekawych zakamarków i eksponatów, które zapraszają do odkrywania lokalnej kultury i twórczości.
„Cieszymy się, że ten piękny symbol idei współpracy, życzliwości i empatii znalazł dom w Hucie. Od początku naszym celem było stworzenie przestrzeni otwartej na działania artystyczne, performatywne i społeczne” – mówi Magdalena Kamińska odpowiedzialna za marketing i PR HUTY.
W Hucie regularnie odbywają się wystawy, performance’y oraz aktywności skierowane do mieszkańców Wrocławia. To miejsce sprzyja integracji oraz promuje wartości tolerancji i wzajemnego szacunku.
Na podst. Urząd Miasta Wrocław
Autor: krystian