Podatek od wynajmu mieszkania w 2023 roku

W 2023 r. właściciele nieruchomości czerpiący zyski z najmu prywatnego nie mają już wyboru – jedyną dopuszczalną dla nich formą opodatkowania jest z ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ile wynoszą stawki ryczałtu?

Najem prywatny – z czym wiąże się ryczałt?

Opodatkowanie w formie ryczałtu oznacza, że właściciel wynajmowanego mieszkania płaci podatek od przychodu (a nie dochodu – jak ma to miejsce w przypadku skali podatkowej). W praktyce w bieżącym roku osoby, które zainwestowały w nieruchomości, nie mogą już odliczać kosztów uzyskania przychodu. Do takich kosztów należą:

  • wydatki wynikające z przeprowadzonych w mieszkaniach remontów,
  • odsetki od kredytu hipotecznego,
  • wydatki związane ze współpracą z biurem nieruchomości,
  • koszty amortyzacji mieszkania.

Brak możliwości odliczenia kosztów to istota ryczałtu. Wprowadzone ograniczenia w zakresie wyboru formy opodatkowania są szczególnie dotkliwe dla osób dotychczas rozliczających najem prywatny w oparciu o skalę podatkową.

Ile wynoszą stawki ryczałtu przy najmie prywatnym?

Stawka ryczałtu jest uzależniona od wysokości przychodu uzyskiwanego z najmu prywatnego. W 2023 r. obowiązują dwie stawki – wynoszą one:

  • 8,5 proc. – gdy przychód uzyskany z najmu prywatnego nie przekracza 100 000 zł,
  • 12,5 proc. – stawka właściwa dla nadwyżki przychodu uzyskanego z najmu prywatnego powyżej 100 000 zł.

Za prawidłowe wyliczenie podatku odpowiada właściciel nieruchomości. Podatek można płacić w cyklach miesięcznych lub kwartalnych. Podatnik, który po raz pierwszy będzie płacił ryczałt, powinien wygenerować numer indywidualnego mikrorachunku – to właśnie na to konto należy wpłacić wyliczoną kwotę.

Czy trzeba informować urząd skarbowy o wyborze ryczałtu?

Dobrą wiadomością dla osób rozpoczynających wynajem mieszkania w 2023 r. jest mniejsza ilość formalności w porównaniu do lat poprzednich. Ponieważ w ramach najmu prywatnego nie ma już możliwości wyboru formy opodatkowania, to nie jest też konieczne informowanie urzędu skarbowego o rozliczeniu w oparciu o ryczałt.

O tym, że podatnik czerpie zyski z wynajmu nieruchomości w ramach najmu prywatnego, urzędnicy dowiedzą się po pierwszej dokonanej przez niego wpłacie na mikrorachunek. Wpłata powinna mieć miejsce do 20 dnia następnego miesiąca po otrzymaniu czynszu.

Jak rozliczyć najem w ramach działalności?

Osoby szukające mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu z myślą o jego późniejszym wynajmie nie muszą korzystać z najmu prywatnego – z zysku mogą rozliczyć się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Właściciele mieszkań, którzy prowadzą firmę, wciąż mają możliwość wyboru najkorzystniejszej dla siebie formy opodatkowania.

Formy opodatkowania wynajmu mieszkania w ramach działalności gospodarczej:

  • podatek liniowy – stawka podatku wynosi 19 proc.
  • skala podatkowa – stawki podatku to 17 i 32 proc.
  • ryczałt – stawki są analogiczne do najmu prywatnego.

Komu może opłacać się rozliczanie zysków z wynajmu nieruchomości w ramach firmy? Przede wszystkim osobom mającym wysokie koszty. Zakup mieszkania (lub kilku mieszkań), które wymaga gruntownego remontu i wyposażenia, może przemawiać za pozostaniem na skali podatkowej i założeniem firmy.