Policjanci z Zespołu ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zapobiegli konfrontacji grupy pseudokibiców

Data publikacji 07.03.2023
Powrót
Generuj PDF
Drukuj

W ubiegłym tygodniu na terenie stadionu miejskiego w Kaliszu odbył się mecz w ramach rozgrywek Fortuna Puchar polski pomiędzy zespołami KKS 1925 Kalisz oraz WKS Śląsk Wrocław. Jeszcze przed południem policjanci z wrocławskiego Zespołu ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców oraz funkcjonariusze Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców komendy wojewódzkiej we Wrocławiu uzyskali informację, która realnie zagrażała bezpieczeństwu dużej grupie osób. Dotyczyła ona bowiem umówienia się grup skonfliktowanych pseudokibiców z obu drużyn na tzw. "ustawkę", do której miało dojść właśnie na ternie Kalisza. Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji ze strony Policji biorącej udział w zabezpieczeniu meczu nie doszło do starcia zwaśnionych stron.

W dniu 1 marca br. na terenie stadionu miejskiego w Kaliszu rozegrany został mecz pomiędzy drużynami KKS 1925 oraz WKS Śląsk Wrocław. Niestety okoliczność tą postawili wykorzystać pseudokibice z grupy tzw. "bojówki", którzy pod pretekstem meczy piłki nożnej rozgrywają swoje pojedynki. Z uwagi na to, że tego typu zdarzenia są przede wszystkim zagrażające życiu i bezpieczeństwu, a policjanci stale monitorują tego typu zachowania by im zapobiec.

W tej sytuacji dzięki przede wszystkim informacjom wyprzedającym, które uzyskali wrocławscy kryminalni z komendy miejskiej, policjanci z Kalisza mogli już odpowiednio zareagować na miejscu, co też nastąpiło. Ci bowiem mając informację wcześniej, mogli skutecznie pokrzyżować paplany pseudokibiców. I choć duża grupa tzw. „chuliganów” dotarła pod stadion w Kaliszu, nie doszło do konfrontacji z tamtejszymi kibicami, a co za tym idzie, współpraca policji na wielu szczeblach pozwoliła zapobiec szeregu przestępstw, a w tym niebezpiecznych sytuacji.

Pomimo, że działania rozgrywały się bardzo dynamicznie, dobre rozpoznanie funkcjonariuszy to podstawa, zwłaszcza w tematach, w których ważną rolę odgrywa czas. To pokazuje jak ważną rolę odgrywają wszystkie służby biorące w zabezpieczeniu. Szybka reakcja na potencjalne zagrożenie i bardzo dobra współpraca pomiędzy policją w Kaliszu i we Wrocławiu.

st. asp. Aleksandra Freus
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu