Kiedy zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie?

Czujesz, że nie łączy Cię już z partnerem nic poza wspólną przeszłością i dziećmi, ale chcesz uniknąć przeciągającej się batalii w sądzie? Zastanawiasz się, czy polubowne zakończenie związku małżeńskiego to dobre rozwiązanie? Podpowiemy Ci, kiedy najlepiej zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie.

Kiedy warto zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód często jest konsekwencją trwałego i nieodwracalnego rozpadu więzi między małżonkami. Te dwie przesłanki muszą zaistnieć, aby sąd wydał pełnomocny wyrok rozwodowy. Jedną z opcji jest zakończenie związku małżeńskiego za porozumieniem stron, która może być korzystna, jeśli parze zależy na szybkiej finalizacji sprawy. Decydując się na rozwód bez orzekania o winie z pomocą kancelariakrs.pl, możesz liczyć na profesjonalne wsparcie adwokata podczas ustalania podziału majątku czy też dążenia do porozumienia w kwestii opieki nad dziećmi.

Warto pamiętać, że na złożenie pozwu rozwodowego bez orzekania o winie muszą zgodzić się obie strony. Jeśli chociaż jeden z partnerów nie wyraża zgody na zakończenie małżeństwa za porozumieniem stron, sąd będzie musiał przeprowadzić postępowanie, podczas którego wyłoni winnego (lub winnych) rozpadu pożycia małżeńskiego. Na zakończenie związku za porozumieniem stron warto się zdecydować, kiedy zależy Ci na tym, aby uniknąć ujawniania problemów z okresu trwania małżeństwa — takich jak np. wielokrotne zdrady małżonka, pracoholizm czy też notoryczne zaniedbywanie partnera.

Rozwód bez orzekania o winie pozwala także oszczędzić dzieciom traumy dotyczącej rozstania rodziców. Ponadto podjęcie decyzji o rozwiązaniu małżeństwa bez wskazywania winnego często pozwala szybciej dojść do porozumienia i pozostać z byłym partnerem w neutralnych stosunkach.

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?

Na termin rozprawy w przypadku złożenia wniosku o rozwód bez orzekania o winie czeka się zwykle 2-6 miesięcy. Jeśli małżonkowie wraz ze swoimi pełnomocnikami wspólnie ustalili dogodną do obu stron wersję porozumienia, sprawa może zostać zamknięta podczas jednej rozprawy. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy nie zachodzi konieczność wyznaczania miejsca zamieszkania dzieci, przesłuchiwania świadków czy też ustalania wysokości alimentów. W takiej sytuacji posiedzenie sądu zwykle trwa około godziny.

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty

Rozwód bez orzekania o winie, nie zwalnia z obowiązku płacenia alimentów na dzieci, gdy pozostają one pod stałą opieką drugiego małżonka. Istnieje jednak możliwość ustalenia ich wysokości przed rozprawą i przedstawienia tej kwestii we wniosku do sądu. Jeśli opieka nad dziećmi będzie sprawowana na zmianę przez obu rodziców, często rezygnuje się z nakładania na jedną ze stron obowiązku płacenia alimentów na niepełnoletnich członków rodziny.

Inaczej jest w przypadku alimentów na byłego partnera. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie były mąż lub żona może wnioskować o przyznanie alimentów tylko wtedy, gdy znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Jednak świadczenie to przysługuje byłemu partnerowi nie dłużej niż przez okres 5 lat.

Rozwód bez orzekania o winie obecnie stanowi jedną z najczęściej wybieranych form rozwiązywania małżeństwa. Jak uważasz, czy polubowne zakończenie związku rzeczywiście może być korzystne dla obu stron? Podziel się swoją opinią w komentarzu.