Myjki ciśnieniowe do samochodu – dlaczego warto je wybrać?

Zastanawiasz się jak w swoim zaciszu domowym możesz zadbać o czystość swojego samochodu? Zdecyduj się na wybranie myjki ciśnieniowej, która zapewnia doskonałe rezultaty mycia przy jednocześnie dużym bezpieczeństwie mytych powierzchni. Warto jednak dopasować model do swoich potrzeb, ponieważ myjka o dużej mocy, która zużywa więcej wody, jest cięższa, najczęściej jest wyraźnie droższa i może okazać się sprzętem, który ciężko będzie przechowywać w niewielkim garażu. 

Zasada działania myjki ciśnieniowej 

Myjki ciśnieniowe to urządzenia, za pomocą których możesz umyć samochód, rower, elewację czy posadzkę, a także wykorzystując odpowiednie akcesoria, nawet trudno dostępne miejsca. Klasa myjki powinna być odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb, jeżeli chcesz zainwestować w urządzenie wysokiej klasy, najpierw zastanów się, do czego będziesz mógł je wykorzystać. Tym, na co warto zwrócić uwagę jest maksymalne ciśnienie na pompie, jednakże nie jest to parametr, który znacząco decyduje o jakości danego urządzenia. 

Pamiętaj, że mając do dyspozycji silnik oraz pompę o niewielkiej mocy także możesz zapewnić wysokie ciśnienie wody opuszczającej dyszę myjki ciśnieniowej. Jak to zrobić? Wystarczy zmniejszyć średnicę dyszy! Ten niewielki zabieg sprawia, że przy niewielkim przepływie wody mamy do dyspozycji strumień wody o wysokim ciśnieniu. Niestety, może on działać niczym nóż, niszcząco wpływając na Twój samochód. Ponadto warto zwrócić uwagę na odległość lancy od mytej powierzchni, teoretycznie im bliżej, tym skuteczniej, ale wzrasta także proporcjonalnie ryzyko uszkodzenia powierzchni. 

Zastosowanie myjki ciśnieniowej

Mycie samochodu dla wielu osób nie jest przyjemnością, a uciążliwym obowiązkiem. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości myjki ciśnieniowej możesz znacznie dokładniej opłukać karoserię samochodu, a nawet usunąć zabrudzenia z niedostępnych szpar. Ponadto przy użyciu detergentu i wody pod ciśnieniem możesz w kilka minut umyć aluminiowe felgi o skomplikowanym wzorze – to zadanie bez odpowiedniego narzędzia byłoby bardzo czasochłonne. 

Ponadto używając myjki ciśnieniowej możesz oczyścić progi, a także te części nadwozia, które widoczne są dopiero po otwarciu drzwi. Wykorzystując urządzenie możesz także umyć podjazd garażu, taras czy nawet elewację domu. Akcesoria, w które możesz się zaopatrzyć umożliwiają nawet umycie kostki czy płyt chodnikowych przed domem. Jednak jeżeli chcesz wykorzystać myjkę do tych zadań warto zainwestować w model wysokiej jakości.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? 

Najważniejszym parametrem podczas wyboru myjki ciśnieniowej powinno być ciśnienie wody, jakie może ona maksymalnie wytworzyć. W przypadku urządzenia do samochodu optymalnym rozwiązaniem będzie model wytwarzający ciśnienie nie większe niż 150 barów, ponieważ zbyt duże ciśnienie oznacza wysokie ryzyko uszkodzenia lakieru. Przy okazji warto zwrócić uwagę również na maksymalny przepływ wody, który powinien oscylować w granicach 400 l/h lub nawet więcej. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę planując taki zakup? Moc silnika jest parametrem, który różnicuje myjki ciśnieniowe, powinna ona oscylować na poziomie 1,3 kW, jeżeli chcemy używać urządzenia do użytku domowego. 

Warto wybrać myjkę klasy premium jednego z wiodących producentów tych urządzeń, Kärcher posiada w ofercie wiele urządzeń, wśród których wyróżnić można myjkę ciśnieniową K 7 COMPACT. Urządzenie to stanowi wyjątkowe połączenie kompaktowej budowy oraz wysokiej skuteczności czyszczenia. Wyposażone jest w chłodzony wodą silnik, umożliwiający długie jednorazowe działanie, a jego wydajność powierzchniowa wynosi 60 m²/h.