Transport drogowy bez wymaganej licencji i zakaz dalszej jazdy. Kara dla firmy może wynieść nawet 12 tys. złotych

Data publikacji 13.09.2023
Powrót
Generuj PDF
Drukuj

Policjanci wrocławskiej drogówki, a dokładniej Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii zatrzymali do kontroli kolejnego zawodowego kierowcę, który zbagatelizował obowiązujące go m.in. przepisy z zakresu Ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców. Funkcjonariusze mieli również zastrzeżenia co do stanu technicznego urządzeń zamontowanych w pojeździe, a także sposobu przewozu ładunku. 52-letni kierowca ciężarowego volvo wykonywał transport drogowy bez wymaganej licencji, a stan techniczny elementów mocujących przewożony ładunek pozostawiał wiele do życzenia. Mundurowi po stwierdzeniu szeregu nieprawidłowości nałożyli na kierowcę dwa mandaty w kwocie 800 zł, zatrzymali dowód rejestracyjny od volvo oraz naczepy i zakazali dalszej jazdy. Pracodawca 52-latka może również otrzymać karę w wysokości 12 tys. zł za brak licencji transportowej.

Pod koniec ubiegłego tygodnia, w godzinach porannych, na alei Karkonoskiej funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej zatrzymali do kontroli kierującego zespołem pojazdów, w którego skład wchodził ciągnik siodłowy marki Volvo wraz z naczepą.

Kontrole drogową prowadzili policjanci wyspecjalizowanej komórki ruchu drogowego, tzw. Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Wykorzystują oni w swojej codziennej służbie nowoczesne, specjalistyczne radiowozy - mini-stacje diagnostyczne na kołach. Wyposażenie tych aut pozwala policjantom, m.in. na gruntowne sprawdzenie stanu technicznego kontrolowanego pojazdu, a także kontrolę przestrzegania przepisów Ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców.

W trakcie czynności funkcjonariusze sprawdzili, m.in. wymagane dokumenty kierowcy oraz stan techniczny zespołu pojazdów. Kontrola wykazała, że 52-letni kierowca nie posiada wymaganej w przypadku takiego przewozu licencji transportowej, a sam sposób przewozu ładunku, stan elementów mocujących oraz urządzeń podnośniczych, pozostawia wiele do życzenia. Mundurowi stwierdzili brak badań dopuszczenia do użytku przez Urząd Dozoru Technicznego wspomnianych urządzeń dźwigowo-podnośniczych, poprzecierane pasy mocujące przewożone auta, a także brak wymaganych oznaczeń wystającego poza obrys pojazdu ładunku.

Za powyższe wykroczenia policjanci nałożyli na 52-latka 2 mandaty karne, na łączną kwotę 800 zł, zatrzymali dowody rejestracyjne obu pojazdów oraz sporządzili dokumentację wymaganą do nałożenia grzywny w postępowaniu administracyjnym na sumę 12 tysięcy złotych.

Kierowcy zawodowi w przewozach drogowych muszą przestrzegać nie tylko przepisów z zakresu Ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, ale tak jak każdy kierujący również Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Egzekwowaniem przepisów prawa w tym zakresie zajmują się m.in. funkcjonariusze Policji.

Kara za łamanie przepisów w przedmiotowym obszarze może być bardzo wysoka i sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

  • Stojący przy jednej z wrocławskich ulic zespół pojazdów ciężarowego wraz z naczepą, a w tle oznakowany radiowóz policji typu bus
  • Tył stojącego przy jednej z wrocławskich ulic zespołu pojazdów ciężarowego wraz z naczepa i ładunkiem w postaci aut osobowych
  • Uszkodzone elementy naczepy pojazdu ciężarowego
  • Uszkodzone elementy mocujące ładunek w postaci aut osobowych przewożonych na naczepie
  • Stojący przy jednej z wrocławskich ulic zespół pojazdów ciężarowego wraz z naczepą, a w tle oznakowany radiowóz policji typu bus
  • Uszkodzone elementy mocujące ładunek w postaci aut osobowych przewożonych na naczepie