Kolejne niebezpiecznie wyglądające zdarzenie na autostradzie A4. Przyczyną ponownie było nie zachowanie bezpiecznego odstępu między pojazdami

Powrót
Drukuj

Pomimo dobrych warunków atmosferycznych panujących wczoraj na drogach powiatu wrocławskiego, policjanci ruchu drogowego mieli ręce pełne pracy. Szczególnie zdarzenie, do którego doszło na wysokości 149 km autostrady A4 można było uniknąć, gdyby kierowca skody stosował się do podstawowych przepisów oraz zasad ruchu drogowego. Przyczyną zdarzenia było w tym konkretnym przypadku nie zachowanie bezpiecznego odstępu między pojazdami. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, a uszkodzone zostały jedynie pojazdy biorące udział w zdarzeniu.

Pomimo dobrych warunków panujących wczoraj na drogach powiatu wrocławskiego, już od godzin porannych doszło do kilku zdarzeń. Na szczęście nikt nie odniósł w nich poważniejszych obrażeń.

Szczególnie zdarzenia, do którego doszło na jezdni autostrady A4 można by było uniknąć, gdyby tylko kierowca skody stosował się do podstawowych przepisów i zasad ruchu drogowego. Przyczyną zdarzenia, w tym konkretnym przypadku, było nie zachowanie bezpiecznego odstępu między pojazdami.

Do zdarzenia doszło na autostradzie A4, na wysokości 1499 km, gdzie kierujący skodą nie zachowała bezpiecznej odległości od jadącego przed nim zespołu pojazdów ciężarowych  uderzając w tył naczepy. Choć zdarzenie to  wyglądało bardzo niebezpiecznie to skończyło się jedynie na poważnych uszkodzeniach pojazdów, a żaden z uczestników nie odniósł w nich poważniejszych obrażeń.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. art. 19 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
    1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
    2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
    3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

3a. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.  

Dlatego miejmy przysłowiowe "oczy dookoła głowy" i pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu