Jak zaprojektować salon?Salon to centrum każdego domu. To właśnie w nim na ogół koncentruje się domowe życie. Salon może służy nie tylko do wypoczynku i relaksu, ale również do spotkań towarzyskich czy pracy. Odpowiednia aranżacja tego wnętrza pozwala stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń w każdym mieszkaniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy aranżacji salonu.

Określ główne funkcje pomieszczenia

Salon to najczęściej wnętrze wielofunkcyjne. Zanim więc przystąpisz do jego projektowania, powinieneś dokładnie określić swoje potrzeby. Jeśli salon ma służyć przede wszystkim do relaksu, możesz stworzyć w nim rozbudowaną strefę z meblami wypoczynkowymi, biblioteczką, kącikiem telewizyjnym i stolikiem kawowym. Jeżeli natomiast ma on być także miejscem spotkań towarzyskich, z pewnością przyda się duży stół jadalny, barek i rozkładane meble do snu dla gości. W salonie użytkowanym przez dzieci warto przewidzieć natomiast kącik dla najmłodszych z pufami, niskimi krzesłami i stolikami czy schowkami. Salon, jako miejsce reprezentacyjne, powinien odznaczać się również szczególnymi walorami dekoracyjnymi — nie może więc w nim zabraknąć obrazów/grafik, ciekawych roślin, rzeźb lub innych eksponatów. 

Podziel salon na strefy

Aby salon dobrze spełniał wszystkie swoje funkcje, warto zadbać o jego odpowiedni podział na strefy. Sercem każdego salonu jest strefa wypoczynkowa — to ona powinna być największa i usytuowana centralnie. Z kolei kącik dziecięcy najlepiej stworzyć w ustronnym lub częściowo zabudowanym rogu pomieszczenia. Jeśli salon sąsiaduje z tarasem, warto w jego pobliżu zaaranżować strefę gościnną. Idealna do eksponowania dekoracji będzie natomiast część salonu znajdująca się naprzeciwko drzwi wejściowych. Poszczególne strefy salonu możesz wydzielić za pomocą różnych kolorów, tekstur, mebli lub innych elementów wyposażenia.  

Znajdź idealny styl swojego salonu

Prosty i przytulny salon skandynawski? Bogato zdobione i eleganckie  wnętrze glamour? A może surowy, pokryty fabrycznym kurzem salon w stylu industrialnym? Salon można zaprojektować na wiele sposobów. Bardzo ważne jest jednak zachowanie harmonii w całym wnętrzu.

Aby podkreślić unikalny charakter swojego pomieszczenia, trzeba zadbać o odpowiednią kolorystykę, właściwy dobór materiałów, wzorów, faktur, mebli i dodatków oraz prawidłowe usytuowanie wszystkich elementów. Często nastręcza to sporych trudności, dlatego by stworzyć idealny salon, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wrocławski architekt wnętrz pomoże opracować koncepcję salonu, wybrać styl i kolory oraz funkcjonalnie podzielić przestrzeń. Specjalista stworzy również wizualizację wnętrza, co pozwoli zobaczyć ostateczny efekt jeszcze przed przystąpieniem do pracy. 

Zadbaj o komfort domowników

Funkcjonalny salon to miejsce, w którym można wyciszyć się po całym dniu pracy z filiżanką kawy czy z przyjemnością zanurzyć się w ulubionej lekturze. Istotne jest więc, by salon został zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii. Nie należy przesadzać z liczbą mebli, ponieważ mogą one znacznie ograniczyć wolną przestrzeń i utrudnić swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniu. Warto zachować również umiar w łączeniu kolorów, wzorów czy dodatków — nadmiar bodźców zwykle nie sprzyja relaksowi. Chociaż dobór kolorów do salonu jest w dużej mierze kwestią indywidualną, szczególnie polecane są barwy o właściwościach wyciszających — ciepłe, jasne i  pastelowe. Aranżując salon, powinieneś też zwrócić szczególną uwagę na meble. Muszą być one nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wygodne — wykonane z miękkich, trwałych i przyjemnych w dotyku materiałów.