Montaż neonu
Wielkie zmiany na dachu z charakterystycznym neonem „dobry wieczór we Wrocławiu” rozpoczynają nowy rozdział w historii tego kultowego znaku. Po dłuższej przerwie, fachowcy wrócili na miejsce, aby przywrócić blask i oryginalny urok tej niezwykłej dekoracji.

Powrót kultowej figury i jej renowacja

Neon „dobry wieczór we Wrocławiu” to nie tylko pamiątka z przeszłości, ale także symbol przywitania dla turystów przybywających do miasta. Po 18 dniach przerwy, zespół dwóch ekspertów podjął się montażu nowo odtworzonych szklanych rur, które przywrócą blask temu unikalnemu dziełu. Proces ten, według słów Tomasza Jankowskiego z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, ma trwać kilka dni, po czym zostanie przeprowadzona próba świecenia neonu po zmroku.

Technologia i tradycja w jednym

Interesującym aspektem renowacji jest fakt, że neonowe litery są wytwarzane zgodnie z tradycyjnymi metodami. W przeciwieństwie do współczesnych technologii, które opierają się na diodach LED, „dobry wieczór we Wrocławiu” pozostaje wierny swojemu pierwotnemu stylowi. Jak tłumaczy Ewa Mazur z ZDiUM, neon wykorzystuje szklane rurki wypełnione bezbarwnym gazem, który po podłączeniu do wysokiego napięcia emituje światło. To właśnie ta technologia sprawia, że neon jest nie tylko ozdobą, ale także wyjątkowym dziełem sztuki.

Kulturowe znaczenie neonu

Neon, zaprojektowany przez Janusza Tarantowicza, od 1962 roku gości na dachu budynku przy ulicy Piłsudskiego. Z biegiem lat stał się integralną częścią krajobrazu miasta, a nawet zainspirował powstanie piosenki „Neonowy Pan”, której pierwsza wersja została nagrana w 1976 roku. Muzykę skomponował Zbigniew Piotrowski, a słowa napisał Ryszard Wojtyłła. Utwór ten, pełen nostalgii, idealnie oddaje atmosferę, jaką wrocławianie i turyści odczuwają w okolicach dworca głównego.

W ramach trwającej renowacji, wykonane zostaną nowe szklane rury o łącznej długości 80 metrów, a także zainstalowane sześć nowych transformatorów neonowych oraz wymieniona instalacja wysokiego napięcia. Całość prac wiąże się z kosztami rzędu 42 tysięcy złotych. Dzięki tym działaniom, symbol Wrocławia zyska nowe życie, a mieszkańcy będą mogli ponownie cieszyć się jego blaskiem.


Na podst. Urząd Miasta we Wrocławiu