Zorza nad Dolnym Śląskiem – szansa na spektakularne widowisko w nocy z 30 na 31 lipca
Już w nocy z 30 na 31 lipca mieszkańcy Dolnego Śląska będą mieli szansę na podziwianie jednego z najbardziej spektakularnych zjawisk atmosferycznych – zorzy polarnej. W związku z nadchodzącą burzą magnetyczną klasy G3, warunki do obserwacji mogą być wyjątkowo sprzyjające.

Jakie są prognozy na zorze polarne?

Wielu entuzjastów astronomii i miłośników natury zastanawia się, czy nadchodzące zjawisko będzie równie efektowne, jak zorza, którą można było obserwować w nocy z 10 na 11 maja. Wówczas mieliśmy do czynienia z burzą magnetyczną klasy G5, co zapewniło niezwykłe widoki. Teraz, gdy przewiduje się burzę G3, opinie są nieco bardziej ostrożne, jednak nie ma co skreślać tej nocy. Jak zauważył ekspert, Karol Wójcicki, najwięcej informacji na temat intensywności zjawiska będzie można uzyskać zaledwie godzinę przed jego wystąpieniem, kiedy to satelity zarejestrują parametry CME, czyli ogromnego obłoku plazmy.

Bezchmurna noc nad Dolnym Śląskiem

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądać sama zorza, prognozy pogody przedstawiają się bardzo pozytywnie. Michał Folwarski, dyżurny synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, podkreślił, że niebo nad Dolnym Śląskiem powinno być bezchmurne, co sprzyjać będzie obserwacjom. Nawet jeśli pojawią się jakieś chmurki, ich ilość ma być minimalna, co zwiększa szanse na dostrzelenie tego wyjątkowego zjawiska.

Gdzie najlepiej obserwować zorzę?

Aby w pełni cieszyć się zorzą, warto wybrać się w miejsce z dala od zanieczyszczeń świetlnych. Rekomenduje się skorzystanie z serwisów takich jak Light Pollution Map, które pomagają znaleźć najlepsze lokalizacje do obserwacji. Ciemniejsze okolice, szczególnie te oddalone od dużych miast, zapewnią lepszą widoczność. Dodatkowo, warto śledzić prognozy zachmurzenia na stronach internetowych, takich jak Sat24.com, aby uniknąć rozczarowania.

Niezależnie od tego, jak intensywna będzie nadchodząca zorza, z pewnością warto poświęcić czas na jej obserwację. To wyjątkowa okazja do podziwiania jednego z najpiękniejszych zjawisk naturalnych, które potrafi zafascynować każdego. Czasami warto spojrzeć w niebo, by dostrzec jego niezwykłe piękno.


Źródło: Urząd Miasta we Wrocławiu