Wpływ farm fotowoltaicznych na środowisko

3 min czytania
Wpływ farm fotowoltaicznych na środowisko

Farmy fotowoltaiczne, jedno z najlepiej ocenianych w kontekście wydajności i ekologii rozwiązań transformacji energetycznej, nie pozostają bez wpływu na środowisko. Dlatego przed powstaniem takiej farmy zawsze trzeba rozważyć korzyści i wyzwania związane z ich instalacją i eksploatacją.

  • Jak farmy fotowoltaiczne kształtują środowisko?
  • Czy oddziałują na ekosystem?
  • Jakie surowce są potrzebne do ich produkcji?

Omówimy najważniejsze aspekty wpływu farm fotowoltaicznych na środowisko.

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

Montaż farm fotowoltaicznych ma nie tylko skutkować produkcją taniego prądu, ale także zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych i ograniczyć tym samym wykorzystanie w tym celu tradycyjnych źródeł energii: węgla, ropy czy gazu ziemnego. Proces wytwarzania energii z paneli słonecznych jest praktycznie bezemisyjny po zakończeniu instalacji.

Według badań Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) fotowoltaika może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 1,5 gigaton rocznie do 2030 roku. I to jest właśnie ten istotny krok w walce z globalnym ociepleniem. Warto pamiętać, że elektrownie węglowe generują około 820 gramów CO2 na każdą wyprodukowaną kilowatogodzinę energii, a panele słoneczne emitują zaledwie 40-50 gramów CO2 w całym cyklu życia i to głównie w związku z technologią produkcji paneli.

Wykorzystywanie surowców i energii

Chociaż farmy fotowoltaiczne są uważane za ekologiczne źródło energii, ich produkcja i instalacja wymaga zużycia surowców, takich jak krzem, aluminium, szkło oraz metale rzadkie, np. srebro czy indium.

Warto pamiętać, że sam proces wytwarzania materiałów, z jakich budowane są farmy, jest energochłonny i powoduje emisję dwutlenku węgla. Organizacja Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE wskazuje, że produkcja paneli słonecznych może mieć negatywny wpływ na środowisko, ale w krótkim okresie, ponieważ po kilku latach eksploatacji farma fotowoltaiczna, produkując już czystą energię, kompensuje ten ślad ekologiczny.

Kolejnym aspektem jest transport i instalacja paneli. Tutaj jednak można ograniczyć ten negatywny wpływ, wybierając wykonawcę, który korzysta z lokalnych źródeł surowców i dąży do minimalizowania śladu węglowego.

Wszystkie te czynniki mogą mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie zużycia energii w całym procesie.

Zmiany w ekosystemie

Farmy fotowoltaiczne wpływają na lokalne ekosystemy w fazie budowy i podczas eksploatacji. Instalacja farmy fotowoltaicznej wymaga znacznego przekształcenia terenu. Tym samym mogą one zakłócać funkcjonowanie naturalnych ekosystemów, zwłaszcza na terenach otwartych, takich jak łąki i pola uprawne. Do zmniejszenia populacji lokalnych gatunków może doprowadzić wycinka drzew i zubożenie różnorodności biologicznej.

Warto jednak wspomnieć, że na przykład na terenach pustynnych w Stanach Zjednoczonych obserwuje się wzrost populacji niektórych gatunków ptaków, które korzystają z cienia generowanego przez panele fotowoltaiczne. W Europie coraz popularniejsze stają się również projekty agrofotowoltaiki. Agrofotowoltaika polega na montowaniu paneli fotowoltaicznych na podwyższonych konstrukcjach, które umożliwiają przenikanie światła. To umożliwia prowadzenie działalności rolniczej pod panelami, np. kwiatów, warzyw, owoców i zbóż. Dzięki temu przestrzeń rolnicza jest wykorzystywana jednocześnie do produkcji energii i upraw.

Zmiany w krajobrazie

Farmy fotowoltaiczne, zwłaszcza te o dużej skali, mogą zmieniać krajobraz, zwłaszcza na terenach wiejskich i w pobliżu obszarów chronionych. Wielkopowierzchniowe instalacje zajmują duże ilości gruntów, a to nie zawsze spotyka się z aprobatą lokalnych społeczności.

Z tego względu coraz częściej szuka się kompromisowych rozwiązań, takich jak instalacje paneli fotowoltaicznych na dachach budynków przemysłowych, mieszkalnych albo na nieużytkach. W krajach takich jak Niemcy i Holandia wykonawcy farm fotowoltaicznych muszą przestrzegać surowych regulacji dotyczących planowania przestrzennego i ochrony krajobrazu. Minimalizacja wpływu farm na otoczenie jest więc możliwa.

Autor: Artykuł sponsorowany

faktywroclaw_kf