W Powiecie Głogowskim wyznaczono obszar zapowietrzony z powodu zgnilca pszczół

2 min czytania
W Powiecie Głogowskim wyznaczono obszar zapowietrzony z powodu zgnilca pszczół


W Głogowie i okolicznych miejscowościach pojawiło się poważne zagrożenie dla pszczół – wykryto ognisko zgnilca amerykańskiego. To choroba, która może poważnie zaszkodzić lokalnym pasiekom, dlatego wprowadzono specjalne obostrzenia, które mają chronić nasze pszczoły i zapewnić bezpieczeństwo całej okolicy.

  • Głogów i sąsiednie wsie objęte strefą ochronną przed chorobą pszczół
  • Co oznaczają nowe przepisy dla pszczelarzy w Głogowie i okolicach

Głogów i sąsiednie wsie objęte strefą ochronną przed chorobą pszczół

W związku z potwierdzeniem wystąpienia zgnilca amerykańskiego w pasiece przy ulicy Topolowej 2 w Głogowie, władze weterynaryjne wyznaczyły obszar zapowietrzony obejmujący miasto oraz wybrane miejscowości z pobliskich gmin. Na liście znalazły się m.in. Borek, Grodziec Mały, Klucze, Ruszowice, Serby i Zabornia po stronie gminy Głogów, a także Żukowice, Kamiona czy Nielubia z gminy Żukowice. Dodatkowo strefa dotyczy części gmin Jerzmanowa i Kotla.

To właśnie na tym terenie obowiązują teraz rygorystyczne zasady mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się bakterii powodującej chorobę. Mieszkańcy oraz pszczelarze muszą liczyć się z szeregiem nakazów i zakazów, które mają chronić zdrowie pszczół.

Co oznaczają nowe przepisy dla pszczelarzy w Głogowie i okolicach

Wprowadzone regulacje przewidują między innymi konieczność oznakowania granic obszaru specjalnymi tablicami ostrzegawczymi. Pszczelarze zobowiązani są do regularnych przeglądów swoich pasiek oraz natychmiastowego zgłaszania wszelkich podejrzanych objawów choroby do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Bez jego zgody nie wolno przemieszczać pszczół ani sprzętu pasiecznego poza wyznaczony teren.

Dodatkowo zakazane jest organizowanie targów czy wystaw z udziałem pszczół na obszarze zapowietrzonym. Wszystkie te działania mają na celu zatrzymanie rozwoju epidemii i ochronę lokalnych hodowli.

Choć zgnilec amerykański nie stanowi zagrożenia dla ludzi ani innych zwierząt, to dla pszczół jest bardzo groźny i może prowadzić do znacznych strat w pasiekach. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie nowych zasad przez wszystkich właścicieli uli w wymienionych miejscowościach.

Obostrzenia będą obowiązywać do 31 sierpnia 2025 roku. To czas, w którym służby weterynaryjne będą monitorować sytuację i podejmować dalsze decyzje dotyczące ochrony pszczół w regionie.

Na podstawie: Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

Autor: krystian