Ponad 600 piątoklasistów walczy o finał konkursu przyrodniczego

W powiecie wrocławskim zbliża się finał konkursu, który od lat łączy szkolną rywalizację z wiedzą o naturze. Już 26 maja w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu spotkają się najlepsze drużyny wyłonione z eliminacji, w których udział wzięło ponad 600 uczniów klas piątych. To nie będzie tylko szkolny sprawdzian, ale także pokaz tego, jak mocno temat przyrody potrafi wciągnąć dzieci z kilkunastu szkół.
- Duże szkolne zainteresowanie ustawiło wysoki poziom finału
- Czteroosobowe drużyny staną do finałowej rywalizacji
Duże szkolne zainteresowanie ustawiło wysoki poziom finału
W 14. edycji konkursu „Przyroda wokół nas” organizatorzy mogli zobaczyć, że zainteresowanie nie słabnie. Do eliminacji szkolnych stanęli piątoklasiści z 16 placówek z terenu powiatu, a liczba uczestników przekroczyła 600. To pokazuje skalę przedsięwzięcia i daje jasny sygnał, że taki format nadal działa lepiej niż niejeden suchy test z podręcznika.
Za organizację odpowiadają Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego we Wrocławiu oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. Taki duet nie jest przypadkowy. Z jednej strony stoi zaplecze samorządowe, z drugiej doświadczenie w pracy z tematami przyrodniczymi. Efekt ma być prosty: wiedza zdobyta w szkole ma przejść w praktyczną rywalizację, a dzieci mają zobaczyć, że ochrona środowiska nie kończy się na lekcji.
Czteroosobowe drużyny staną do finałowej rywalizacji
Do etapu powiatowego każdą szkołę reprezentuje czteroosobowy zespół. To ważne, bo w takim układzie liczy się nie tylko wiedza pojedynczego ucznia, ale też współpraca i podział ról. Jedni pamiętają więcej, inni lepiej odnajdują się pod presją. W konkursach przyrodniczych właśnie to często robi różnicę.
Organizatorzy zapowiadają atrakcyjne nagrody dla laureatów. To dodaje wydarzeniu sportowego tempa, ale nie przykrywa jego głównego sensu. Finał ma wyłonić najlepszych, jednak równie istotne pozostaje samo przygotowanie do niego: czytanie, obserwacja, zapamiętywanie szczegółów i zainteresowanie światem, który na co dzień bywa tuż obok, a jednak łatwo go przeoczyć.
W tym właśnie tkwi siła takich szkolnych konkursów. Nie są efektowne jak wielkie imprezy, ale potrafią uruchomić ciekawość na długo. A jeśli ponad 600 uczniów zdecydowało się wejść w tę rywalizację, to znak, że przyroda wciąż ma wśród najmłodszych mocny głos.
na podstawie: Powiat Wrocławski.
Ostatnie Artykuły

Borowice znów zagrają poezją. Dwudniowy festiwal wraca na górską polanę

Wrocławskie trio rusza w trasę i niesie jazz do Strzelina oraz Sokołowska

Nocne zwiedzanie kościoła w Żórawinie pokaże zabytek w zupełnie innym świetle

Jazz w bibliotece, który nie stoi w miejscu - Artur Lesicki Trio w Borku Strzelińskim

Szkło, które nie zniknęło - premiera filmu o karkonoskiej tradycji

We Wrocławiu brakuje krwi. Najmocniej widać to w kilku grupach

Burze dały się we znaki. Strażacy mieli pełne ręce pracy we Wrocławiu i regionie

Czy zabraknie nam prądu? Wrocławska biblioteka bierze na warsztat energię

Ratownicy i dzieci na Placu Wolności. We Wrocławiu uczono pierwszej pomocy

Na Krzykach rozbito szybę, by uwolnić 1,5-roczne dziecko z auta

Wrocławska Akademia Muzyczna otwiera kandydatom plan egzaminów wstępnych

Współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego - rozmowa, która dotyka nas wszystkich

W ratuszu pracuje mechanizm. Zegar wciąż odmierza czas Wrocławia

Blisko 200 ratowników na Dolnym Śląsku. Ćwiczenia pokazały skalę wyzwania
Przydatne dane teleadresowe
- Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów we Wrocławiu - kontakt, godziny, zakres działania
- Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu - kontakt, dyżurny, wydziały i sprawy administracyjne
- Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu - kontakt, kaplice, wspólnoty
- Komisariat Policji Wrocław-Ołbin - kontakt, dzielnicowi, zgłaszanie spraw
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - kontakt, wydziały, zgody wodnoprawne
- Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna we Wrocławiu - zajęcia, zapisy i kontakt
