Równoteka zyskuje nowy oddech - Wrocław stawia na różnorodność

Równoteka zyskuje nowy oddech - Wrocław stawia na różnorodność

Wrocławska Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza bierze na warsztat temat, który w kulturze ma dziś szczególną wagę - rozmowę o równości, różnorodności i wspólnocie. Dzięki wsparciu z Narodowego Centrum Kultury projekt Równoteka. Biblioteka dla różnorodności i włączania dostaje szansę, by wybrzmieć szerzej i mocniej niż dotąd 📚🌈

  • Równoteka wraca do Wrocławia z programem, który ma łączyć ludzi
  • Od 29 maja do 9 października biblioteka szykuje spotkania, kluby i rozmowy
  • Kultura Równości dołącza do projektu i wzmacnia lokalną sieć wsparcia

Równoteka wraca do Wrocławia z programem, który ma łączyć ludzi

Równoteka nie jest jednorazowym wydarzeniem, tylko rozwijanym od trzech lat cyklem spotkań kulturalno-społecznych. Biblioteka stawia w nim na tematy, które łatwo zepchnąć na margines, a przecież dotyczą codziennego życia wielu osób - równość płci, włączanie społeczne, kultura i historia queerowa.

Dofinansowanie z programu Kultura - Interwencje ma pomóc rozbudować ten projekt i lepiej go pokazać mieszkańcom. W praktyce chodzi o coś więcej niż sam kalendarz wydarzeń - o budowanie zaufania do miejsca, w którym różnorodność nie jest hasłem, ale punktem wyjścia do rozmowy i wspólnego działania.

Od 29 maja do 9 października biblioteka szykuje spotkania, kluby i rozmowy

W tym czasie Równoteka ma pracować pełnym rytmem. W programie znajdą się m.in.:

  • kluby książki z literaturą queerową, wybieraną i omawianą wspólnie przez uczestników,
  • otwarte spotkania autorskie połączone z dyskusją,
  • nabór inicjatyw równościowych realizowanych w filiach biblioteki,
  • Żywa Biblioteka, czyli rozmowy z osobami, które na co dzień mierzą się ze stereotypami i wykluczeniem.

Najbliższe wydarzenia oraz równościową bibliografię biblioteka pokazuje w zakładce Równoteka na swojej stronie internetowej. To dobre miejsce, żeby sprawdzić, co już się szykuje i w którą stronę projekt będzie rozwijany.

Kultura Równości dołącza do projektu i wzmacnia lokalną sieć wsparcia

Ważnym partnerem przedsięwzięcia będzie stowarzyszenie Kultura Równości, które od 2014 roku integruje i edukuje wrocławską społeczność LGBTQ+, jej sojuszników i sojuszniczki. To właśnie ten społeczny wymiar projektu sprawia, że Równoteka wykracza poza klasyczne biblioteczne ramy.

Całość ma zwiększyć widoczność literatury queerowej i feministycznej w przestrzeni miasta oraz pokazać bibliotekę jako bezpieczne miejsce dialogu. Wrocław dostaje więc nie tylko nowy pakiet wydarzeń, ale też wyraźny sygnał, że kultura może realnie wspierać inkluzję, przeciwdziałać wykluczeniu i budować wspólnotę opartą na współodpowiedzialności.

na podstawie: Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.