W Teatrze Lalek padły ważne słowa i posypały się odznaczenia

FOT. Urząd Miasta we Wrocławiu
Najpierw była premiera, potem przyszła pora na brawa dla tych, którzy od lat trzymają tę scenę w ruchu. Wrocławski Teatr Lalek świętował 80-lecie podczas gali, która bardziej przypominała serdeczne spotkanie niż oficjalną ceremonię. Na jednej scenie spotkały się odznaczenia ministerialne, miejskie i branżowe, a wśród wyróżnionych znaleźli się aktorzy, twórcy i pracownicy zaplecza. To był wieczór, który przypomniał, że za każdym spektaklem stoi nie tylko wyobraźnia, ale też codzienna, cicha praca wielu osób.
- Premiera otworzyła jubileusz, a potem wybrzmiała historia sceny
- Ludzie teatru stanęli w centrum obchodów
Premiera otworzyła jubileusz, a potem wybrzmiała historia sceny
Spektakl „Wyobraź sobie…” otworzył 8. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci, ale tego samego dnia stał się też początkiem jubileuszowych obchodów Wrocławskiego Teatru Lalek. Galę prowadzili aktorzy sceny – Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Maśląkowski i Grzegorz Mazoń – nadając całemu wydarzeniu bardziej teatralny niż urzędowy rytm.
Jacek Sutryk przypomniał, że dla tysięcy dzieci to właśnie w tym miejscu zaczynało się pierwsze spotkanie z teatrem, a wraz z nim rodziła się wrażliwość i wyobraźnia. Prezydent Wrocławia podkreślał też, że po wojnie w odbudowywanym mieście potrzebne były nie tylko domy i ulice, ale również instytucje, które pomagały wracać do normalności i budowały wspólnotę.
„Są instytucje, które po prostu działają. Są też takie, które współtworzą historię miasta.”
W dalszej części wystąpienia Sutryk zaznaczył, że Wrocławski Teatr Lalek należy właśnie do tej drugiej grupy. Przez osiem dekad towarzyszył kolejnym pokoleniom mieszkańców, przechodząc przez zmiany społeczne i polityczne bez utraty swojej roli.
Ludzie teatru stanęli w centrum obchodów
Najmocniej wybrzmiały jednak wyróżnienia. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska przyznała nagrody i odznaczenia, a aktu dekoracji dokonała wojewoda dolnośląska Anna Żabska.
Otrzymali je:
– Jolanta Góralczyk – Nagroda Okolicznościowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji zbliżającej się czterdziestej rocznicy pracy artystycznej
– Anna Kramaczyk – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
– Aneta Głuch-Klucznik – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” trafiły do:
Kamili Chruściel, Radosława Kasiukiewicza, Marka Koziarczyka, Katarzyny Krajewskiej, Konrada Kujawskiego, Marty Kwiek, Patrycji Łaciny-Miarki, Anny Makowskiej-Kowalczyk, Małgorzaty Mańko-Drozd, Grzegorza Mazonia, Aleksandry Mazon, Irminy Praszyńskiej, Sławomira Przepiórki, Edyty Skarżyńskiej i Marii Wojtyszko.
Wrocławski Teatr Lalek i jego dyrektor naczelny Janusz Jasiński otrzymali Złote Odznaki Honorowe Wrocławia. Z kolei medale „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” przypadły w udziale:
Tomaszowi Cichoniowi, Krzysztofowi Grębskiemu, Jakubowi Krofcie, Katarzynie Starczewskiej, Annie Petyni, Lucynie Pieczarce i Mirosławowi Zarzyckiemu.
Okolicznościową plakietkę przekazała też teatrowi Henryka Korzycka ze Związku Artystów Scen Polskich – Sekcji Teatrów Lalkowych. Zespół podkreślił, że z całej Polski spłynęły życzenia, upominki i listy gratulacyjne od dyrektorów teatrów lalkowych, uczelni artystycznych, wrocławskiego ZASP-u i zaproszonych gości. Jubileusz wypadł więc nie jak zamknięcie pewnego rozdziału, ale jak mocne potwierdzenie, że ta scena nadal ma swoją ważną publiczność i ludzi, którzy ją współtworzą.
na podstawie: Urząd Miasta Wrocław.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta we Wrocławiu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Fabryki pod wojskowym nadzorem. Tak wyglądał Wrocław po wojnie
![[PIŁKA NOŻNA] Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 2:1. Gospodarze odwrócili losy meczu w PKO BP Ekstraklasie](/images/mecz/thumbnails/gornik-zabrze-slask-wroclaw-25072026-21.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 2:1. Gospodarze odwrócili losy meczu w PKO BP Ekstraklasie

Panthers Wrocław wygrali z Alpine Rams. Teraz finał o piąty tytuł

Rodzinne lato na Tarnogaju. Trzy pikniki w różnych częściach osiedla

Strażnica przy Gdańskiej odzyska dawny wygląd. To nie koniec prac

Dramat Eliasza zabrzmi na Ostrowie Tumskim. Wstęp na koncert jest wolny

Śląsk wraca do Ekstraklasy. Na start czeka go trudny test w Zabrzu
![[PIŁKA NOŻNA] Podhale Nowy Targ – Śląsk Wrocław II 3:1. Nieudana inauguracja rezerw w Betclic 2. lidze](/images/mecz/thumbnails/podhale-nowy-targ-slask-wroclaw-ii-25072026-31.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Podhale Nowy Targ – Śląsk Wrocław II 3:1. Nieudana inauguracja rezerw w Betclic 2. lidze

Co drugi autobus 122 pojedzie dalej. Nowy kierunek Gagarina

Kolorowy korowód dzieci przeszedł przez centrum Wrocławia

Stachursky, Tymek i Sound’N’Grace. Pod Wrocławiem szykują się darmowe koncerty

Gotycka gorączka we Wrocławiu łączy tropiki z mrokiem Europy

Psychologia na uczelni medycznej. We Wrocławiu powstaje nowy kierunek

Drzewo zablokowało tramwaje na Kowale. MPK naprawia trakcję
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej we Wrocławiu - kontakt, adres, zakres działania
- Przychodnia Kozanów we Wrocławiu - kontakt, rejestracja i poradnie specjalistyczne
- Centrum Transferu Technologii UWr - kontakt, usługi i aparatura badawcza
- Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu - kontakt, oddziały, rejestracja
- Centrum Kultury Agora we Wrocławiu - kontakt, zajęcia, wynajem sal
- Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu - kontakt, godziny, rejestracja, wsparcie dla bezrobotnych i pracodawców
