Uwaga! Upał (komunikat RSO)

Koreański kryzys urodzeń wchodzi do literatury i Wrocławia

Koreański kryzys urodzeń wchodzi do literatury i Wrocławia

We Wrocławiu znów będzie okazja, żeby spojrzeć na Koreę Południową nie przez pryzmat popkultury, tylko codziennych napięć, które siedzą pod powierzchnią życia społecznego. W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu w cyklu Spotkania z literaturą koreańską rozmowa kręcić się będzie wokół książki, która potrafi jednocześnie zaskoczyć i mocno przyziemić temat rodziny. 📚🇰🇷

  • W Spotkaniach z literaturą koreańską temat dzietności staje się naprawdę bliski
  • Osiedle Sielskiej Przyszłości pokazuje, jak fikcja uderza w twardą rzeczywistość
  • Martyna Wyleciał i Marta Niewiadomska dadzą temu wieczorowi dwa różne spojrzenia

W Spotkaniach z literaturą koreańską temat dzietności staje się naprawdę bliski

Korea Południowa od lat zmaga się z jednym z najniższych wskaźników dzietności na świecie. To nie jest już tylko statystyka dla specjalistów - za tym stoją bardzo konkretne realia: drogie mieszkania, niepewny rynek pracy, presja zawodowa i nierówności między kobietami a mężczyznami. Dla wielu młodych Koreańczyków decyzja o dziecku nie brzmi jak prywatny plan na przyszłość, ale jak skomplikowany rachunek, który trudno w ogóle domknąć.

Właśnie ten społeczny nerw staje się punktem wyjścia do spotkania wokół współczesnej koreańskiej literatury. To propozycja dla osób, które lubią, gdy książka nie kończy się na fabule, tylko otwiera szerszą rozmowę o tym, jak działa państwo, presja otoczenia i zwykłe życie pod coraz większym obciążeniem. Taki temat potrafi zostać w głowie na dłużej niż niejedna głośna premiera 🙂

Osiedle Sielskiej Przyszłości pokazuje, jak fikcja uderza w twardą rzeczywistość

W centrum rozmowy znajdzie się powieść Byeong-mo Gu Osiedle Sielskiej Przyszłości. Jej pomysł brzmi niemal jak społeczny eksperyment: młode małżeństwa dostają mieszkanie, ale w zamian mają dołożyć wszelkich starań, by doczekać się przynajmniej trojga dzieci. Na papierze wygląda to jak absurd, ale właśnie w tym tkwi siła tej książki - z lekkiego dystansu prowadzi prosto do bardzo poważnych pytań o to, co państwo próbuje zrobić z demograficznym kryzysem.

Podczas spotkania uczestnicy będą mogli przyjrzeć się nie tylko samej fabule, ale też temu, jak literatura odbija realne napięcia społeczne w Korei. To nie będzie sucha analiza, raczej żywa rozmowa o tym, gdzie kończy się polityka, a zaczyna codzienne doświadczenie młodych ludzi.

Martyna Wyleciał i Marta Niewiadomska dadzą temu wieczorowi dwa różne spojrzenia

Rozmowę poprowadzą dwie osoby, które świetnie znają koreański kontekst z różnych stron. Martyna Wyleciał od lat zajmuje się popularyzowaniem literatury i kultury Azji Wschodniej, prowadzi blog Azjatycka Półka i regularnie przybliża czytelnikom książki z Japonii, Chin i Korei. Z kolei Marta Niewiadomska, znana jako Pani od koreańskiego, jest koreanistką, tłumaczką i popularyzatorką kultury Korei, a w swojej pracy łączy przekład literacki z nauczaniem języka.

To właśnie takie połączenie - wiedzy, tłumaczenia i uważnego czytania kontekstu - daje szansę na spotkanie, które nie ugrzęźnie w akademickim tonie. Dla wrocławian zainteresowanych literaturą z Azji to będzie dobra okazja, by wejść głębiej w temat, bez ciężaru i bez sztucznego nadęcia.

Osoby ze szczególnymi potrzebami mogą zgłaszać wsparcie przed wydarzeniem na [email protected]. W sprawach organizacyjnych kontakt prowadzi [email protected]. Udział w wydarzeniu oznacza też zgodę na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku zgodnie z regulaminem.

na podstawie: Biblioteka Wrocław.