Powakacyjne zmiany na kolei. Autobusy zastąpią pociągi na wielu trasach

Powakacyjne zmiany na kolei. Autobusy zastąpią pociągi na wielu trasach

Po wakacyjnej przerwie wracają remonty, a wraz z nimi komunikacja zastępcza na kilku dolnośląskich trasach. Największe utrudnienia czekają pasażerów jadących w Karkonosze, w Kotlinę Kłodzką i w okolice Lubina. Część pociągów pojedzie objazdem, inne zostaną zastąpione autobusami. Zmieni się także oferta sezonowych połączeń z Wrocławia nad morze.

Od 30 sierpnia zmodyfikowane zostaną rozkłady jazdy PKP Intercity, Kolei Dolnośląskich i POLREGIO. Najszerszy zakres zmian wiąże się ze wznowieniem prac remontowych na trasie Jelenia Góra – Szklarska Poręba. Roboty były zawieszone na czas wakacji, ale od 31 sierpnia pociągi na tym odcinku zastąpią autobusy.

Pasażerowie planujący podróż powinni sprawdzić połączenie przed wyjazdem, zwłaszcza jeśli przesiadają się na dalszą trasę. W zależności od kierunku trzeba będzie uwzględnić nie tylko przejazd autobusem, lecz także objazd albo wcześniejsze zakończenie kursowania połączenia sezonowego.

  • Pociągi do Szklarskiej Poręby ustąpią miejsca autobusom
  • Objazdy nad morze i koniec sezonowego połączenia
  • Jesienne remonty obejmą kilka dolnośląskich kierunków

Pociągi do Szklarskiej Poręby ustąpią miejsca autobusom

Zmiany obejmą zarówno składy PKP Intercity, jak i pociągi Kolei Dolnośląskich. Na trasie do Szklarskiej Poręby komunikacja zastępcza będzie kursować od 31 sierpnia do 24 października.

W przypadku PKP Intercity dotyczy to dwóch połączeń:

  • IC Karkonosze na trasie Gdynia – Wrocław – Szklarska Poręba,
  • IC Orzeszkowa relacji Warszawa – Wrocław – Szklarska Poręba.

Koleje Dolnośląskie zaplanowały autobusy zastępcze na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna dla pociągów linii D6/D60 oraz D62. Taki sam odcinek zostanie objęty zmianami w ramach połączenia D66 Sędzisław – Královec – Trutnov.

Na linii D66 pojawi się także dodatkowe utrudnienie. Od 5 do 9 października, między godziną 8.00 a 18.40, autobusy zastąpią pociągi na odcinku Lubawka – Královec/Trutnov hl. n. W tym samym czasie, od 31 sierpnia do 24 października, komunikacja zastępcza będzie obsługiwać również trasę Szklarska Poręba Górna – Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna.

Objazdy nad morze i koniec sezonowego połączenia

Remonty na Pomorzu Zachodnim wpłyną na podróże w kierunku Kołobrzegu. Pociąg IC Bosman na odcinku Kołobrzeg – Białogard zostanie zastąpiony komunikacją autobusową. Z kolei składy IC Malczewski i IC Kossak pojadą objazdem przez Koszalin, co wydłuży przejazd.

Ważna zmiana dotyczy też połączenia KD Premium Nadmorski. Kurs z Wrocławia do Świnoujścia zaplanowano w tym sezonie po raz ostatni 29 sierpnia. Była to wakacyjna linia uruchomiona na czas sezonu letniego.

Nie oznacza to jednak końca wszystkich dalekich połączeń turystycznych. Pociąg POLREGIO Malinka, kursujący z Wrocławia przez Opole Główne do Wisły Głębce, pozostanie w rozkładzie także po wakacjach. Będzie jeździć w soboty, niedziele i święta.

Jesienne remonty obejmą kilka dolnośląskich kierunków

Najwięcej odcinków z komunikacją zastępczą znajdzie się w rozkładzie Kolei Dolnośląskich:

  • D10 Wrocław – Legnica – Zgorzelec – Görlitz: autobusy między Zgorzelcem a Görlitz od 3 września do 14 października.
  • D11/D12 Wrocław – Legnica – Lubin – Głogów: komunikacja zastępcza między Legnicą a Lubinem/Rudną Gwizdanowem od 1 do 6 września, a następnie między Lubinem a Rudną Gwizdanowem od 6 września do 24 października.
  • D2/D20 Wrocław – Ścinawa – Głogów – Nowa Sól – Zielona Góra: te same utrudnienia na odcinkach Legnica – Lubin/Rudna Gwizdanów oraz Lubin – Rudna Gwizdanów.
  • D40 Wrocław – Jaworzyna Śląska – Świdnica – Bielawa: autobusy między Dzierżoniowem Śląskim a Bielawą Góry Sowie od 6 do 13 września.
  • D90 Wrocław – Kłodzko – Kudowa-Zdrój: komunikacja zastępcza między Polanicą-Zdrojem a Kudową-Zdrojem od 30 sierpnia do 20 listopada.
  • D91 Legnica – Świdnica – Kłodzko: autobusy na odcinku Dzierżoniów Śląski – Kamieniec Ząbkowicki od 30 sierpnia do 24 października.
  • D96 Wałbrzych – Kłodzko – Kudowa-Zdrój: komunikacja zastępcza między Kudową-Zdrojem a Polanicą-Zdrojem od 30 sierpnia do 20 listopada.

Jesienią utrudnienia obejmą więc zarówno codzienne dojazdy w stronę Legnicy, Lubina i Kłodzka, jak i popularne kierunki turystyczne. W rozkładzie pozostanie także odcinek Dzierżoniów Śląski – Bielawa Góry Sowie, ale przez kilka dni pociągi zastąpią tam autobusy.

na podstawie: UM Wrocław.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji