Policjanci ruchu drogowego zarówno we Wrocławiu jak i w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Telefony". Akcja ma na celu ujawnianie oraz dyscyplinowanie kierowców nie stosujących się do zakazu korzystania z telefonu komórkowego, trzymanego w ręce, podczas jazdy. Działania mają również za zadanie ograniczenie ilości zdarzeń drogowych, których przyczyną jest min. rozmowa kierujących przez telefon.

Telefony komórkowe oraz smartfony stały się niezwykle popularne i na stałe zagościły w życiu każdego człowieka. Oprócz typowych rozmów telefonicznych czy wysyłania wiadomości SMS, smartfony stały się swoistym komputerem osobistym, służącym do serfowania po Internecie, nawigacji czy odtwarzania muzyki. Każda z tych czynności to odwrócenie uwagi od sytuacji na drodze, na kilka sekund.

Nawet chwila nieuwagi może kosztować życie. 4-5 sekund podczas odczytywania wiadomości lub wybierania numeru, w momencie, gdy kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, odwraca jego uwagę na odcinku 50 m. W tym czasie nie jest w stanie powiedzieć, co się dzieje dookoła niego, kto przejechał obok lub czy pieszy chciał przejść na drugą stronę ulicy.

Pomimo prawnego zakazu używania telefonu komórkowego podczas jazdy, wiele osób w dalszym ciągu się do niego nie stosuje.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz policjanci w całym kraju prowadzą w dniu dzisiejszym wzmożone działania kontrolne, ukierunkowane właśnie na tego typu wykroczenia. Mają one znacznie większy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, niż większość kierowców uważa.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na kierowców rozmawiających przez telefon ale także na tych, którzy korzystają z niego w innym celu. Wszystkich tych, trzymających w ręku aparat i niezwracających uwagi na sytuację na drodze. Takie zachowanie jest przyczyną wielu poważnych wypadków drogowych. Kierowcy w momencie ujawnienia przypadku niestosowania się do przepisów ruchu drogowego będą konsekwentnie dyscyplinowani.

Polskie prawo nie zakazuje w ogóle korzystania z telefonu komórkowego, jednak można to robić w sytuacji dysponowania systemem głośnomówiącym lub słuchawkowym.

Warto przypomnieć także osobom pieszym, żeby podczas korzystania z chodników oraz przejść, ich uwaga również nie była w całości pochłonięta przez urządzenie. W tym przypadku także najważniejsze jest ich bezpieczeństwo.

Tego typu działania prowadzone będą przez policjantów cyklicznie.

sierż. Monika Perec