Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Alergie często dotykają najmłodszych. W jaki sposób można rozpoznać objawy alergiczne u dziecka? Jak leczy się alergie w młodym wieku? Zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Alergia jest nieprawidłową odpowiednią tkanek na oddziaływanie obcych substancji – alergenów. W rezultacie, układ immunologiczny doprowadza do stanu zapalnego, co objawia się między innymi przez katar, kaszel czy łzawienie, ale może prowadzić także do poważniejszych symptomów jak wstrząs anafilaktyczny.

Aktualnie obserwuje się coraz większą zapadalność na różnego rodzaju alergie już w najmłodszym wieku. Gdy rodzice zauważają podejrzane objawy, powinni udać się do takiego specjalisty jak pediatra Pruszków lub w innej miejscowości, na przykład w klinice Progress Clinic.

Co warto wiedzieć o alergiach u najmłodszych? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem poświęconym temu tematowi!

Pediatra Pruszków – rodzaje alergii u dzieci

U dzieci alergie mogą mieć różne objawy i różny przebieg. Jest to przede wszystkim zależne od rodzaju alergenu, na który dziecko ma uczulenie.

Alergie można podzielić na trzy ogólne kategorie, a mianowicie na:

 • alergie wziewne – dotyczą one alergenów znajdujących się w powietrzu, na przykład pyłków roślin, sierści zwierząt
 • alergie kontaktowe – powstają wskutek bezpośredniego kontaktu z alergenem, co najczęściej prowadzi do powstania kontaktowego wyprysku alergicznego
 • alergie pokarmowe – związane z pożywieniem, objawy pojawiają się po zjedzeniu konkretnych produktów spożywczych

Na powstawanie alergii ma wpływ szereg różnych czynników. Badacze wskazują, że największą rolę grają tutaj czynniki genetyczne, ale również inne czynniki środowiskowe, w tym zanieczyszczenie środowiska, przebyte infekcje.

Dobry pediatra Grodzisk Mazowiecki, Pruszków czy w innych miejscowościach może określić, z jakiego rodzaju alergią mamy do czynienia. Często kieruje on również pacjenta na dalsze badania i daje skierowanie do alergologa – specjalisty w dziedzinie alergii.

Pediatra Pruszków – alergie u dzieci – jak je rozpoznać i jak je leczyć?

Pediatra Pruszków – objawy alergii u dzieci

Rodzice często nie wiedzą, jakie są objawy alergii u najmłodszych i mylą je z innymi chorobami, na przykład z przeziębieniem czy z grypą. O objawach alergii może poinformować nas lekarz pediatra Pruszków lub w inne miejscowości, w której znajduje się jego gabinet.

Główne objawy alergii u dzieci to:

 • katar o rzadkiej konsystencji
 • kaszel
 • kichanie
 • świąd i zaczerwienienie skóry
 • wypryski na skórze
 • obrzmiałe gardło
 • zaczerwienienie, łzawienie oczu, opuchnięcie powiek
 • bóle brzucha

Warto przy tym zaznaczyć, że pediatra Milanówek czy w innej miejscowości może różnicować występowanie alergii i innych chorób na podstawie gorączki – w przypadku reakcji alergicznych wysoka temperatura zasadniczo nie występuje.

Pediatra Pruszków – leczenie alergii u dzieci

Wybrany przez na pediatra w Pruszkowie lub w innym mieście, do którego chodzimy z dzieckiem, zaleci przede wszystkim izolację od alergenu, który wywołuje reakcję alergiczną.

Stosuje się także leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają objawy i zapobiegają ich ponownemu pojawianiu się. Przy objawach skórnych stosuje się leki na skórę, na przykład maści, kremy.

Można rozważyć także odczulanie – dzięki tej procedurze organizm może przyzwyczaić się do alergenu i dzięki temu nie będzie dawał już niekorzystnych objawów.

Pediatra Pruszków – wizyta prywatna czy na NFZ?

Gdy potrzebny jest pediatra Pruszków wizyty domowe lub przyjęcie w gabinecie dostępne jest na NFZ oraz prywatnie.

Pediatra Pruszków prywatnie – możemy dostać się do lekarza niemalże od razu. Za konsultację zapłacimy od 50 do 150 złotych.

Pediatra Pruszków NFZ – oczekiwanie na wizytę może trwać dłużej, ale jest ona bezpłatna.