Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Rolety to najczęściej kupowane osłony okienne. Teraz można zamówić je również w wariancie inteligentnym. Co warto wiedzieć o inteligentnych roletach na okna? Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Inteligentne rolety okienne – co to jest?

Zapewniają nam prywatność, chronią przed słońcem, a nawet mogą poprawić nasze bezpieczeństwo i zmniejszyć rachunki za energię potrzebną do ogrzewania domu – nowoczesne rolety okienne to sprawdzony wybór do wielu budynków.

Dzisiaj osłony te wykonuje się także z udziałem zaawansowanych technologii. Jednym z liderów w ich wykorzystaniu jest francuska firma Bubendorff, której produkty są dostępne także w Polsce.

Czym dokładnie są inteligentne rolety okienne? Sprawdź teraz i pomyśl o ich zakupie, gdy liczy się komfort i bezpieczeństwo!

Czym są inteligentnej rolety okienne?

Pod tym właśnie pojęciem znajdują się najczęściej rolety zewnętrzne, które wykorzystują specjalne systemy pozwalające na jeszcze łatwiejszą obsługę tych osłon. W sprzedaży możemy znaleźć także rolety wewnętrzne z inteligentnym sterowaniem, ale najczęściej to właśnie osłony zewnętrzne wykorzystują tę technologię. Rolety te mogą być też antywłamaniowe.

O rolecie mówimy, że jest inteligentna wtedy, gdy cechuje się elektrycznym zasilaniem – posiada silnik elektryczny, który napędza jej wał i pozwala na opuszczanie i podnoszenie kurtyny (pancerza).

Warto przy tym wskazać, że roleta nie musi być wcale podłączona do sieci – alternatywnym wyborem są rolety solarne, które posiadają własne panele fotowoltaiczne. Dzięki nim mogą przekształcać energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, więc można bez problemu zamontować je także na istniejących już budynkach.

To jednak jeszcze nie wszystko – takie rolety okienne wewnętrzne lub zewnętrzne wyposażone są również w moduły, które pozwalają na automatyczne działanie, bez ingerencji użytkownika albo zgodnie z jego życzeniami.

Inteligentne rolety okienne – sposób obsługi:

  • czujniki zmierzchowe (nasłonecznienia) – roleta opuszcza się pod wieczór, gdy brakuje już światła, natomiast opuszcza się o poranku, gdy jest jaśniej
  • stacje pogodowe – automatyka tego rodzaju jest bardziej zaawansowana od czujników zmierzchowych, pozwala na opuszczanie i podnoszenie rolet także w innych sytuacjach, na przykład zgodnie z aktualną aurą
  • programatory godzinowe – wtedy rolety na okno opuszczane i podnoszone są zgodnie z ustawionym czasem przez użytkownika
  • systemy inteligentnego domu – najbardziej zaawansowane rozwiązanie, które otwiera i zamyka rolety okienne zewnętrzne i wewnętrzne według planu użytkownika albo na jego życzenie, na przykład przez aplikację mobilną na smartfon lub tablet

Oczywiście, rolety elektryczne mogą być również obsługiwane na inne sposoby, na przykład przez pilota radiowego – wystarczy nacisnąć na przycisk na pilocie, aby je otworzyć lub zamknąć.

Gdzie kupić inteligentne rolety okienne?

Aktualnie dostawą tego typu rozwiązań zajmuje się wiele firm, w tym wspomniana firma Bubendorff dostępna też w Polsce. Wykonuje ona również rolety na wymiar, które są idealnie dopasowane do miejsca montażu.

Gdy chodzi o rolety okienne cena tego rodzaju osłon jest wyższa niż standardowych, niemniej jednak płacimy wtedy za swoje bezpieczeństwo i komfort. To się opłaca!