Słoneczny okres wakacji to czas, kiedy wile osób planuje podróże nad polskie morze lub w góry, ale też i poza granice naszego kraju. Podczas wypoczynku warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które wszędzie są takie same. Zagrożeniem mogą być nie tylko złodzieje czyhający na nasze portfele, bagaże, czy inne przedmioty wartościowe, ale też różnego rodzaju sytuacje niebezpieczne w ruchu drogowym. Musimy zadbać o to, aby wypoczynek był przyjemny i nie wiązał się z przykrymi konsekwencjami dla nas i naszych bliskich. Dlatego wrocławscy policjanci przypominają kilka podstawowych zasad, dzięki którym będziemy bezpiecznymi podróżnymi.

Zachowajcie szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, na przystankach i w środkach komunikacji publicznej itp.

    • Bądźcie szczególnie ostrożni przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego pociągu.
     
    • W czasie podróży starajcie się nie pozostawiać bagażu bez opieki - zwłaszcza torebek, saszetek i neseserów.
     
    • Zwracajcie baczną uwagą na podręczny bagaż podróżny w szczególności podczas podróży nocą.
     
    • Torebki, podręczne plecaki starajcie się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.
     
    • W podróży miejcie przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy.
     
    • Podróżując koleją unikajcie pustych przedziałów. Starajcie się nie spać w trakcie podróży.
     
    • Unikajcie nocnych podróży zwłaszcza w pustych wagonach i przedziałach.
     
    • Nie przyjmujcie poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Nie traćcie kontaktu z otoczeniem - przestępcy mogą to wykorzystać.
     
    • Bądźcie nieufni w stosunku do nieznanych Wam osób, nie zawierajcie przygodnych znajomości w podróży.
     
    • Zachowajcie szczególną ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.
     
    • Jeżeli zostaną Wam skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętajcie, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt w najbliższej jednostki Policji.

W razie wypadku:

    • jeśli wystąpi pożar - poinformujcie o zdarzeniu pracowników kolei i służby ratownicze (o wypadku kolejowym należy poinformować bezzwłocznie, za pomocą wszelkich dostępnych środków),
     
    • w razie wystąpienia takiej konieczności zatrzymajcie pociąg hamulcem bezpieczeństwa,
     
    • jak najszybciej ewakuujcie się z miejsca zagrożenia — jeśli to możliwe wyjdźcie z pociągu lub przejdźcie do przodu (rozwój pożaru następuje od miejsca jego wystąpienia do końca pociągu),
     
    • przy wysiadaniu z pociągu uważajcie na sąsiednie tory.

Mamy nadzieję, że dzięki przestrzeganiu powyższych zasad, wakacyjne chwile będziecie wspominać z radością, a nie np. żalem w zw. z utratą własnego mienia. Pamiętajmy, że kierując się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, dbamy nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale też swoich rodzin.


Mundurowi przypominają też o próbach oszustw metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”, które niestety pomimo wielu apeli i akacji prewencyjnych, nadal są powszechne. Seniorzy! Nie ufajcie osobom, które dzwonią do Was i podają się za policjanta, czy kogoś z najbliższej rodziny, a później próbują wymóc wypłatę pieniędzy na rzekomą akcję przeciwko nieuczciwym pracownikom banków, czy szybkie leczenie w szpitalu kogoś bliskiego. Zdarzają się także sytuacje, kiedy do seniorów telefonują osoby podające się za najbliższą rodzinę i informują, że są sprawcami wypadku, a następnie przekazują słuchawkę rzekomemu policjantowi, który oświadcza, że członek rodziny zostanie zwolniony do domu, jeśli dokona się wpłaty pieniędzy w ramach kaucji.


Takie sytuacje, to przykład próby oszustwa!


Nigdy nie mówcie nieznajomym jak nazywają się Wasi najbliżsi, ile pieniędzy posiadacie w domu i w jakim banku prowadzicie konto. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy faktycznie telefonuje do Was wnuczek bądź policjant, skontaktujcie się z najbliższą jednostką Policji. Chrońcie swoje oszczędności przed oszustami, którzy żerują na waszych dobrych sercach.

 

Zespól Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu