Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z wrocławskiej komendy miejskiej, namierzyli i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne oszustwa. Z poczynionych ustaleń wynika, że w ramach działalności gospodarczej założonej przez 44-latka, oferowano za pośrednictwem popularnych portali internetowych, sprzedaż drogich maszyn budowlanych w których posiadaniu przedsiębiorstwo nigdy nie było. Z uwagi na powyższe, osoby zainteresowane zakupem maszyn wpłacały wysokie zaliczki i nigdy nie otrzymywały zamówionych przez siebie towarów. Policjanci działając wspólnie z prokuratorami, ustalili do chwili obecnej ponad 40 osób poszkodowanych, które poniosły straty przekraczające łącznie ponad 3 miliony złotych. Zatrzymany mężczyzna został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Wrocławscy policjanci ostrzegają przed okazyjnymi z pozoru zakupami drogich maszyn i urządzeń budowlanych, a także proszą wszystkich przedsiębiorców, o czujność podczas tego typu transakcji. Niestety ,,wyjątkowa okazja’’ może okazać się oszustwem, w wyniku którego stracimy sporą ilość pieniędzy!!! 

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, którzy zajmują się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej, niejednokrotnie realizują czynności w sprawach dotyczących procederu doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

Sprawą oszustw przy zakupie maszyn budowalnych, policjanci zajęli się od razu od razu po otrzymaniu informacji o pierwszym tego typu zdarzeniu. Funkcjonariusze zbadali skalę problemu i wspólnie z prokuraturami wykonali wiele różnego rodzaju czynności procesowych i poza procesowych. Ustalenia potwierdziły, że w ramach działalności jednego z wrocławskich przedsiębiorstw, oferowano sprzedaż drogich maszyn i urządzeń, które jednak nigdy nie były w posiadaniu przedsiębiorstwa.


,,Okazyjne oferty’’, klienci znajdowali na popularnych portalach internetowych, a później musieli wpłacić sprzedawcy zaliczkę i czekać aż towar dotrze z Wielkiej Brytanii. Niestety dalsza część transakcji, nie była już realizowana.

Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy, pozwolił na zatrzymanie 44-leniego właściciela jednej z prywatnych firm, który usłyszał już zarzuty za oszustwa. Na chwilę obecną ustalono 42 pokrzywdzone osoby z terenu kraju, które utraciły wpłacane zaliczki w łącznej kwocie ponad 3 milionów złotych. 

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Mężczyzna decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, a grozić mu może teraz kara do 8 lat pozbawiania wolności.

 

asp. szt. Łukasz Dutkowiak