Policjanci z Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna spotkali się z mieszkańcami dzielnicy w siedzibie Osiedlowego Klubu Integracyjnego przy ulicy Szkockiej we Wrocławiu. W debacie społecznej, oprócz zaproszonych mieszkańców, uczestniczyli m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Rzecznika Praw Konsumenta. Mundurowi z Połbina wysłuchali pytań dotyczących bezpieczeństwa na terenie Nowego Dworu, a także omówili problematykę oszustw na szkodę osób w wieku senioralnym.
Debata społeczna, która odbyła się w siedzibie Osiedlowego Klubu Integracyjnego przy ul. Szkockiej prowadzona była przez Zastępcę Komendanta Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna, podinsp. Jacka Lepiankę. Brali w niej udział również dzielnicowi oraz przedstawiciele Wydziału Nieletnich i Patologii. Policjanci postanowili spotkać się z mieszkańcami tej części Wrocławia, aby porozmawiać o tym, jakie zadania wykonują funkcjonariusze wspomnianego komisariatu i w jaki sposób dbają o bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Mundurowi chcieli również wysłuchać zdania samych mieszkańców na temat ich poczucia bezpieczeństwa.
Głównymi tematami debaty były oszustwa na tzw. legendę, których ofiarami, mimo wielu akcji społecznych, nadal padają mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska. Policjanci przypominali, aby nie przekazywać nieznajomym pieniędzy, nawet jeśli podają się za funkcjonariuszy służb, czy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Radzili, aby wykazać szczególną ostrożność, wobec osób, które pukając do drzwi mieszkania, przedstawiają się jako pracownicy wodociągów czy administracji. Złodzieje wykorzystują zaufanie lokatorów i podając się za np. przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowej próbują okraść niczego nie spodziewającą się ofiarę.
Policjanci opowiedzieli również o aplikacji Moja Komenda, która znacząco ułatwia kontakt ze stróżami prawa. W łatwej do zainstalowania na telefonie aplikacji są numery do wszystkich dzielnicowych, a dzięki prostej metodzie wyszukiwania po adresie zamieszkania, błyskawicznie można ustalić, który dzielnicowy jest odpowiedzialny za dane osiedle, czy nawet ulicę.
Zaproszony Rzecznik Praw Konsumenta radził seniorom, jak ustrzec się przed nieuczciwymi sprzedawcami i jak po problematycznym zakupie, dochodzić swoich racji. Padały wówczas niełatwe pytania, na które jednak Rzeczniczka błyskawicznie udzielała odpowiedzi.
Wnioski podsumowujące debatę zostaną poddane analizie przez policjantów z komisariatu przy Połbina, w celu zwiększenia stanu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców dzielnicy Fabryczna. Funkcjonariusze już teraz zapraszają na kolejną tego typu debatę, która odbędzie w się na początku przyszłego roku.
st. sierż. Krzysztof Marcjan