Branża kominkowa dynamicznie się rozwija, co prowadzi do coraz bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Do dyspozycji mamy wiele urządzeń, które pasują do różnych wnętrz. Pełnią przeróżne funkcje, a widełki cenowe potrafią być ogromne. To wszystko powoduje często problem z wyborem odpowiedniego rozwiązanie do konkretnych okoliczności. Na pewno często pojawiającym się problemem jest wybór odpowiedniej mocy wkładu kominkowego. Ale zanim do tego przejdziemy, omówmy pokrótce dostępne wersje kominków domowych.

Rodzaje koników domowych

Jak już wspominałem, kominków domowych jest mnóstwo. Możemy zdecydować się na kominek tradycyjny – o otwartym palenisku. Co jest atutem takiego wyjścia? Kominek tradycyjny z pewnością pełni funkcję wizualną. Jest to piękne rozwiązanie, które sprawdza się w klasycznych, stylowych aranżacjach. Poprzez otwarte palenisko możemy bezpośrednio podziwiać palące się w nim drewno.

Innym wyjściem jest tutaj kominek z wkładem. Drewno spala się wewnątrz zamkniętego paleniska. Poprzez wkład kominkowy palące się drewno skutecznie ogrzewa powietrze, które następnie przekazywane jest do środka pomieszczenia. Decydując się na odpowiednie instalacje jesteśmy w stanie również skutecznie ogrzewać cały dom jak i wodę użytkową.

Jeżeli poprzednie wersje nas nie satysfakcjonują lub z różnych względów nie jesteśmy w stanie je zamontować w swoim wnętrzu – wówczas na pomoc przychodzą nam kominki ekologiczne. Kominki elektryczne czy biokominki są świetnym rozwiązaniem jeżeli chcemy cieszyć się magią kominka w salonie, ale nie ma dla nas znaczenia funkcja grzewcza. Bardzo dobrej jakości wkłady kominkowe znajdziesz nKomineczki.com.pl

Wkład kominkowy - jaką moc wybrać?

Funkcje wkładu kominkowego

Wkład kominkowy ma funkcję zarówno wizualną jak i grzewczą. Do dyspozycji mamy wiele różnych wersji w zależności od naszych potrzeb. Wkład kominkowy z systemem DGP będzie ogrzewał powietrze, które następnie transportowane będzie do wszystkich pomieszczeń w domu. Na rynku dostępne są również wersje z płaszczem wodnym, dzięki któremu ogrzejemy wodę. Może być ona wykorzystywana jaki źródło ogrzewania (transportowana będzie do grzejników) lub po prostu – ogrzewania wody użytkowej.

Jaką moc wybrać?

Oczywiście wkład kominkowy wymaga odpowiedniego wyselekcjonowania tak, aby sprostał naszym oczekiwaniom. Przyjmuje się, że 1 kW mocy kominka jest w stanie skutecznie ogrzać 25 metrów sześciennych pomieszczenia. Należy tutaj brać pod uwagę moc nominalną urządzenia, ani jego moc maksymalną. Moc maksymalna osiągana jest tylko przez niedługi czas i nie odzwierciedla jego prawdziwych możliwości.