Koncepcja iluminacji świątecznej obejmuje swym zasięgiem coraz większe obszary. W tym sezonie zobaczymy zarówno znane jak i zupełnie nowe dekoracje. Starówka i centrum zostaną przystrojone zostanie blisko 430 kompozycjami świetlnymi. Zupełnie nowym elementem będzie dekoracja przy Dworcu Głównym PKP na ulicy Piłsudskiego (podświetlane litery).
Ponownie będziemy mogli podziwiać drzewka świąteczne na sześciu miejskich placach:
– 10 metrowy stożek z wstęg i gwiazd ledowych na placu Nowy Targ,

– 7 metrowy ledowy świerk na placu Katedralnym,

– naturalny 20 metrowy świerk (dogęszczany gałęziami) na placu Grunwaldzkim,

– 10 metrowa choinka na placu Uniwersyteckim utworzona z białych bombek opasana kolorową szarfą ledową,

– 10 metrowy prawdziwy świerk na starym rynku Psiego Pola z kolorowymi światłami ledowymi imitującymi łańcuch

– 4 metrowa biało – zielona choinka ledowa na Nowych Żernikach
Najważniejsza i najokazalsza jak zwykle będzie choinka w Rynku – 20 metrowy stożek z ozdobami w postaci śniegu, bombek, gwiazdek i śnieżynek w kolorach białym, różowo – łososiowym, niebieskim, fioletowym, złotym i srebrnym.

Iluminacje ozdobią również niektóre wrocławskie fontanny i mosty
– na pl. Gołębim
– na pl. Orląt Lwowskich,
– na pl. Jana Pawła II

Ponieważ motywem przewodnim iluminacji są akcenty ludowe w postaci gwiazd i śnieżynek, w dekoracjach przeważają te właśnie elementy w rożnych konfiguracjach. Barwami dominującymi jest różowo – łososiowy, niebiesko – fioletowy oraz złoty i srebrny.

W tym roku nie będzie dekoracji świątecznych na bulwarze ks. Zienkiewicza oraz na moście Tumskim z uwagi na toczące się w ich obrębie prace remontowe.

Dekoracje na Rynku i placu Solnym będą uruchomione wraz z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym 22 listopada, a od 30 listopada pozostałe obszary za wyjątkiem choinek, których zapalenie zainauguruje uroczyste rozświetlenie choinki w Rynku.

Świąteczne dekoracje będą upiększać miasto do 2 lutego 2020r.

Zdjęcia iluminacji publikujemy tutaj:

http://www.zdium.wroc.pl/iluminacja-swiateczna-na-sezony-20142015-20162017/

Dzierżawa i energooszczędność: Już kilka lat temu zdecydowaliśmy się na dzierżawę ozdób świątecznych, bo jest ona rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, zważywszy na wysokie koszty zakupu dekoracji, ich przechowywania oraz niezbędnych napraw. Dodatkowym atutem jest możliwość wypożyczania nowych ozdób tak, aby można było proponować mieszkańcom odmienne aranżacje.
Dekoracje świąteczne zbudowane z setek tysięcy punktów świetlnych nie pochłaniają dużo energii. Iluminacja zamówiona w zeszłym roku bazuje w 100% na LEDowych źródłach światła, które są energooszczędne i trwałe. Dają też duże natężenie światła oraz ciekawe efekty plastyczne.
W poprzednich sezonach część dekoracji świątecznych była wykonana z tradycyjnych żarówek, co oznaczało większe zużycie energii. Jeden żarowy punkt świetlny zużywa bowiem 20 razy więcej energii aniżeli punkt ledowy.
Minusem technologii ledowej jest wyższy koszt zakupu bądź wyprodukowania ozdób w porównaniu do oświetlenia żarowego.
Iluminację w sezonie 2017/ 2018 wykona po raz kolejny, wybrane z trybie UZP konsorcjum firm Odeon i Elektrotim.
1,8 mln. zł. to koszt wypożyczenia wraz z utrzymaniem, montażem i demontażem iluminacji przez jeden sezon na podstawie opracowanej koncepcji.
Wrocław za iluminację świąteczną aż dwukrotnie był nagradzany w konkursie na najlepiej oświetloną gminę i miasto w sezonach 2008/2009 oraz 2010/2011.
Nagrody przyznawał Zarząd Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Polski Związek Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego oraz redakcja Gazety Samorządu i Administracji.
Generalnym wykonawcą iluminacji świątecznej na sezony 2018/ 2019 oraz 2019/ 2020 jest konsorcjum firm Elektrotim i Odeon. Cena ofertowa za dzierżawę, montaż i demontaż oraz utrzymywanie podczas trwania sezonu wszystkich dekoracji wynosi niespełna 5 mln. zł.