Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Afryka jest fascynującym kontynentem, który każdego roku przyciąga niezliczone rzesze turystów z całego świata. Decydując się pojechać tam na wycieczkę, musimy wybrać, które państwo chcemy zwiedzić. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie Etiopia. Posiada niezwykle bogatą historię porównywalną z Egiptem. Jest również ponad trzykrotnie większa od Polski. Napotkamy tu nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale również liczne okazy fauny i flory. Znajduje się w tak zwanym Rogu Afryki, czyli we wschodniej części kontynentu. Chociaż ten region nie jest szczególnie atrakcyjnym kierunkiem turystycznym, wystarczy jedna wizyta, aby zakochać się w Etiopii. Różnorodne atrakcje sprawią, że każdy znajdzie cos dla siebie.

Malownicza stolica kraju — Addis Abeba

Etiopia - podróż najlepiej zacząć od wizyty w stolicy kraju. Addis Abeba znajduje się w centrum Państwa i stanowi jego największe miasto z populacją przekraczającą 3 mln ludzi. Pierwotnie zostało zbudowane jako prezent cesarza Menelika II dla swojej żony Taitu Betul. Ma ono do zaoferowania wiele atrakcji dla odwiedzających je turystów. Które z nich odwiedzimy, zależy od trasy naszej wycieczki. Więcej informacji na temat dostępnych wycieczek możemy znaleźć na stronie internetowej biura podróży Logos Tour. Z całą pewnością należy jednak złożyć wizytę w Muzeum Narodowym. Znajdziemy w nim liczne eksponaty obrazujące historię kraju od jego najdawniejszych dziejów. Na szczególną uwagę zasługuje Lucy — replika szkieletu człowieka, który żył ponad 3,4 mln lat temu. Oprócz tego warto także odwiedzić Muzeum Etnograficzne. Posiada ono liczne zbiory, które prezentują kulturę wielu z plemion Etiopii.

Etiopia – ludność to skarb tego miejsca, więc warto ją poznać.

Lalibela – Nowa Jerozolima

Jest to niezwykle miejsce, często określane jako ósmy cud świata. Stanowi duchową stolicę Etiopii i święte miejsce Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Król Lalibela wykazał wybudowanie tego miasta, aby jego podwładni nie musieli udawać się na pielgrzymki do Jerozolimy. Odwiedzający je turyści będą mogli podziwiać między innymi 11 kościołów wykutych w skale. Powstałe w XII i XIII w. obiekty sakralne są objęte ochroną przez UNESCO. Jeśli nie zamierzamy zwiedzić wszystkich kościołów, najlepiej udać się do Bete Medhane Alem. Jest to największa na świecie monolityczna świątynia zajmującą ponad 800 m². Wszystkie 11 świątyń jest połączonych ze sobą wąskimi podziemnymi tunelami. Podczas naszej wycieczki będziemy także mieli okazję spróbować lokalnego trunku zwanego Tej. Jest to rodzaj wina miodowego serwowanego między innymi w pubie Torpido. Oprócz tego zobaczymy pokaz niesamowitych tańców charakterystycznych dla tej części Etiopii.

Etiopia północna — jezioro Tana i wodospady Nilu Błękitnego

Jeżeli zależy nam na pięknych widokach przyrody, koniecznie musimy się udać do miasteczka Bahar Dar. Stąd będziemy mogli wybrać się do okolicznych malowniczych lokacji. Jedną z nich jest jezioro Tana — położone na wysokości 1800 m n.p.m. jest największym jeziorem w całym kraju. W zależności od pory roku poziom wody może się różnic. Ma to na to wpływ pobliska elektrownia wodna. W ramach wycieczki mamy możliwość wybrać się na rejs łodzią papirusową. Jest to wyjątkowo przeżycie dostępne zaledwie w kilku miejscach. Na jeziorze znajdują się liczne wyspy i na niektórych z nich znajdują się stare klasztory. Jednym z nich jest Ura Kidane Mehet, który wyróżnia się zasobną kolekcją krzyży i koron. Oprócz jeziora Tana największą osobliwością przyrodniczą znajdującą się w Etiopii są wodospady Nilu Błękitnego. Znajdują się w odległości 30 kilometrów od jeziora i powstały dzięki ogromnej szczelinie tektonicznej, do której wpadają wody Nilu Błękitnego.

Aksum — stolica starożytnego imperium

Aksum to niepozorne, malutkie miasto znajdujące się w północnej Etiopii. Jednakże ponad 2 tysiące lat temu stanowiło centrum wielkiego imperium porównywalnego ze starożytnym Rzymem, Chinami i Persją. Właśnie w tym miejscu możemy podziwiać ruiny grobowców, kościołów oraz pałaców. Warto odwiedzić kościół św. Marii — pięcionawowa bazylika z XVI w. Etiopczycy wierzą, że na jej terenie znajduje się Arka Przymierza. Należy pamiętać, że wstęp do środka świątyni mają wyłącznie mężczyźni. W pobliżu możemy znaleźć Muzeum Aksum, w którym obejrzymy liczne eksponaty powiązane z tym starożytnym królestwem. Oprócz tego można udać się do Parku Stel, w którym znajdziemy granitowe obeliski o wysokości ponad 30 m.

Wymienione powyżej atrakcje stanowią jedynie czubek góry lodowej. Z punktu widzenia turysty, wizyta w Etiopii jest doskonałym pomysłem. Każdy dzień naszej wycieczki spędzimy w jakimś ciekawym miejscu, poznając miejscową kulturę lub podziwiając piękne krajobrazy. Majestatyczny kompleks pałacowo-świątynny znajdujący się w mieście Gonder, czy też Góry Semien zwane powszechnie Tybetem Afryki. Katedra św. Trójcy, w której znajdziemy grobowiec cesarza Hajle Sellasje. Imponujący widok na panoramę miasta ze szczytu góry Entoto. Miejsca warte odwiedzenia można by wyliczać jeszcze bardzo długo. Decydując się na taką wyprawę do Etiopii, powinniśmy przygotować się na spędzenie tu kilku tygodni. Pełen program wycieczek jest dostępny na stronie biura Logos Tour.

Co Etiopia ma do zaoferowania turystom?