Za nami debata społeczna zorganizowana przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Siechnicach. Tematem wiodącym spotkania było bezpieczeństwo na obszarze gminy w kontekście Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Organizowane przez policjantów spotkania z mieszkańcami Wrocławia i okolic mają zawsze wspólny mianownik. Jest nim hasło „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Ty też możesz mieć na nie wpływ”. O te sygnały od mieszkańców, ich spostrzeżenia w temacie bezpieczeństwa, zawsze pytają policjanci przy okazji organizowanych debat. Policjanci służą społeczeństwu i stąd pytania o ich bieżące, lokalne problemy.

Gospodarzem spotkania, które odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Siechnicach był Komendant siechnickiej jednostki kom. Dariusz Kubas. Oficer omówił mijający rok pod kątem charakterystyki przestępczości i popełnianych wykroczeń społecznie uciążliwych tj. nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, czy przekraczanie dozwolonej prędkości. Komendant podziękował obecnym na spotkaniu przedstawicielom samorządu lokalnego za dobrą współpracę w mijającym roku i wspólnego wysiłku na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców gmin Siechnice i Czernica. Są to dynamicznie rozwijające się obszary i napływ nowych mieszkańców stawia przed policjantami wyzwania zapewnienia im bezpieczeństwa.

W debacie uczestniczyli ponadto Kierownik Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego asp. szt. Maciej Bobrowski oraz policjanci dzielnicowi, którzy codziennie rozmawiają z mieszkańcami w terenie, pomagając im w rozwiązaniu ich problemów.

Ważnym punktem spotkania było omówienie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli platformy wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją. KMZB służy do zgłaszania uciążliwych i powtarzających się przypadków łamania przepisów. W sytuacji nagłego niebezpieczeństwa dalej należy wykonać połącznie na numer alarmowy 122, ale w pewnych kategoriach zdarzeń wystarczy naniesienie odpowiedniego znacznika na KMZB. Jeśli zatem pojazdy notorycznie parkują w miejscu niedozwolonym, zauważymy gdzieś nieprawidłowe oznakowanie drogowe, lub niewłaściwą infrastrukturę drogową, albo jeśli będziemy chcieli powiadomić służby o miejscu gromadzenia się osób bezdomnych lub nadużywających alkoholu – skorzystajmy z KMZB. Działa ona na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu. Za pośrednictwem telefonu lub tabletu szybko możemy przekazać informację policjantom, którzy następnie zweryfikują nasze zgłoszenie.

st. sierż. Dariusz Rajski

 

 

Powiązane wiadomości