Jak zabezpieczyć schody przed uszkodzeniami?

Schody to dość problematyczne miejsce w każdym domu. Nie są najłatwiejsze do wyczyszczenia, na dodatek, jeśli zostaną niepoprawnie wykonane, szybko mogą ulec zniszczeniom. Jednak nawet duża precyzja czy wykorzystanie dobrej jakości materiału – jak popularne płytki ceramiczne – nie uchroni nas przed ewentualnymi ubytkami. Jak w takim razie zabezpieczyć schody, żeby przetrwały jak najdłużej w nienaruszonym stanie?

Stalowe i aluminiowe profile na wykończenie schodów

Jednym z uniwersalnych, a zarazem skutecznych rozwiązań pozwalających na zabezpieczenie schodów wyłożonych płytkami jest zastosowanie aluminiowych bądź stalowych profili. Na rynku znajdziemy oczywiście modele wykonane również z innych materiałów, w tym z plastiku lub drewna, jednak mają one duże wady, które w praktyce okazują się nie do przeskoczenia.

O ile drewno wygląda bardzo ładnie i naturalnie, o tyle nie będzie sobie radziło z wilgocią. W związku z tym, w przypadku schodów zewnętrznych, deszcz będzie dostawał się pod spód, co w efekcie może doprowadzić do pękania płytek. Nawet woda pochodząca z mopa może zacząć działać na szkodę powierzchni. Plastik z kolei łatwo się zarysowuje, więc po jakimś czasie profile prawdopodobnie będą wymagały wymiany.

Tymczasem listwy schodowe stalowe bądź aluminiowe to doskonały wybór bez względu na to, czy schody znajdują się wewnątrz domu, czy może na zewnątrz. Oba materiały są przede wszystkim niezwykle wytrzymałe – stal nierdzewna i aluminium doskonale radzą sobie nawet z dużymi obciążeniami. W związku z tym ich zastosowanie na schody, które są często eksploatowane, to najlepsze rozwiązanie. Na dodatek wykorzystanie takich listew to znakomita ochrona przed przenikaniem wody pod płytki. A ponieważ nie musimy się martwić o korozję czy odkształcenia pod wpływem zmian temperatury, profile będą dobrze się prezentować również wystawione na mocne słońce czy ostry mróz.

Dodatkową zaletą takiego zabezpieczenia schodów jest estetyczny wygląd. W końcu również schody powinny cieszyć oko. Listwy schodowe aluminiowe i stalowe to nowoczesne wykończenie, dzięki któremu każdy projekt będzie wyglądał schludnie.

Po co montować listwy schodowe?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dobrze wykonane schody nie potrzebują żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tak delikatne miejsca jak narożniki poszczególnych stopni mogą kruszeć pod wpływem użytkowania. Listwa schodowa znakomicie zabezpieczy każdy róg schodów. Przy okazji zapobiegnie temu, że pod płytki będzie przedostawała się woda. Znacznie ułatwi to również sprzątanie, ponieważ doczyszczenie stalowego czy aluminiowego elementu nie sprawia większych problemów.

Dodatkowo, jeśli wybierzemy listwy schodowe Pawotex, zyskujemy ochronę przed poślizgiem. Na powierzchni profili zostało wykonane ryflowanie, dzięki czemu nie są one zbyt gładkie, dlatego nie stwarzają zagrożenia.

Warto też pamiętać, że podczas budowania schodów może dojść do drobnych błędów konstrukcyjnych, w efekcie czego stopnie mogą być nieco nierówne na brzegach. Zamontowanie listwy schodowej doskonale ukryje te mankamenty i zapewni ładny wygląd.