Wrocławskie Nadodrze jest prawdopodobnie najbardziej artystyczną i klimatyczną dzielnicą miasta. Radio Nadodrze zaprasza nas w podróż po tym miejscu. W melodyjnym rytmie będziemy mogli poznać różne zakątki, historię jego mieszkańców oraz osób z nim związanych. Audycje dotykają trzech sfer: muzyki, kina i literatury.


Audiospacer po Nadodrzu to ciekawostki i kadry najbardziej artystycznego osiedla we Wrocławiu. Na spacer zabierają nas m.in.: Przemysław Witkowski, Joanna Wyrwa, Klara Nowakowska, Ilona Witkowska, Paweł Piotrowicz, Izabela Duchnowska, Konrad Góra, Hanna Janczak, Piotr Sokołowski, Maciek Bielawski, Karol Pęcherz, Paweł Krawczyk, Jola Sakowska, Kamil Zając i Andrzej Hejne.

Swoimi nadodrzańskimi wspomnieniami podzielił się również Lech Janerka.

Spacery w trzech odsłonach

Audiospacery filmowe stworzony przez Annę Streczeń jest okazją do samodzielnego poznania historii filmowej. Słuchacze dźwiękowej wędrówki przyjrzą się starym kinom: „Lalce” i „Pionierowi”, zajrzą na plan filmowy Stevena Spielberga, sprawdzą, przez które okno patrzył Gustaw Holoubek. 

Ulice Nadodrza są widoczne w takich filmach jak: „Most Szpiegów” Spielberga, „Chłopcy Świętego Piotra” Duńczyka Sørena Kragh-Jacobsena; ten sam reżyser nakręcił na Nadodrzu także „Wyspę przy ulicy Ptasiej”. Widok na kamienicę na wspomnianej ulicy rozpoczyna film Wojciecha Jerzego-Hasa „Pętla”, inspirowany opowiadaniem Marka Hłaski o tym samym tytule. Dworzec Nadodrze stał się scenerią w filmie „Siódmy Pokój”. Nadodrze stało się również planem filmowym dla filmu „Ja, Olga Hepnarova”. Ulica Roosevelta pojawia się tam w finałowej scenie.

Audiospacery Muzyczne udowadniają, że muzyka na Nadodrzu dobiega z każdego miejsca. Podwórka były miejscem koncertów kapeli Dreptaki, w Liceum Ogólnokształcącym nr. 3 uczył się Lech Janerka, Małe Instrumenty tworzył w swojej pracowni Paweł Romańczuk. Scenę muzyki improwizowanej rozwijają w Macondo Lena Czerniawska i Michał Sember.

Audiospacery literackie  zdradzają jakie skarby leżą zakopane tuż pod trawnikiem parku Staszica, którędy prowadził skrót z Nadodrza na Kleczków oraz gdzie Przemek Witkowski chadza na pierogi. Narracja spaceru poprowadzi nas przez różne, czasem nieoczywiste, miejsca Nadodrza gdzie spotkamy się z prywatnymi historiami jego mieszkańców. Pod akademikiem ASP wsłuchamy się w słowa utworu Kamila Zająca (Tkliwi nihiliści opanowujący pozycję dystansu), a później zobaczymy Nadodrze oczami Klary Nowakowskiej. Poetka czyta wiersze o rozłożystym kasztanowcu i sklepie mięsnym ze zbioru „Ulica Słowiańska”.

Gdzie słuchać audiospacerów?

Całego materiału można posłuchać na Spotify i innych platformach podcastowych iTunes, Google Podcast oraz Anchor. Oraz na stronie Radia Nadodrze. Dźwiękowych spacerów można wysłuchać także korzystając z aplikacji Izi.travel

Wszystkie odcinki Spaceru po Nadodrzu