Ogród japoński według wielu osób to najpiękniejszy, ale również najbardziej czasochłonny pomysł na aranżację działki. W takiej przestrzeni liczą się wszystkie, nawet najbardziej drobne szczegóły. Ogród japoński wymaga sporo pracy, dużo wiedzy i jeszcze więcej zaangażowania. Warto jednak poświęcić czas na taką aranżację, ponieważ efekt może być naprawdę niesamowity. Poniżej dowiesz się co charakteryzuje taki ogród i jak go stworzyć na swojej własnej działce.
Zasady ogrodu japońskiego
Zadaniem ogrodu japońskiego jest bycie krajobrazem w miniaturze. Ten styl wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Tutaj każdy element posiada jakieś znaczenie. Właśnie dlatego każda część takiego ogrodu wymaga naprawdę sporej pracy. Konieczna jest tutaj dbałość o szczegóły.
W japońskim stylu ważna jest też minimalistyczność. To właśnie dlatego ogrody japońskie są bardzo eleganckie. Wydają się być uporządkowane i proste, chociaż zwracamy uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół. Sprawiają one wrażenie przestrzennych, chociaż mogą być z powodzeniem tworzone na mniejszych przestrzeniach. Najważniejsze jest to, abyśmy poczuli przebywając w takim ogrodzie, że wszystkie elementy są tutaj od wielu lat. Najważniejszymi zasadami ogrodu japońskiego jest harmonia, która wynika z asymetrii. Kluczowe jest tutaj odzwierciedlenie jing i jang. Możemy więc zestawić ze sobą światło i cień, czy wodę i kamień. Jeśli poszukujesz wybitnych specjalistów od projektowania ogrodów w Warszawie i okolicach (np. Mińsk Mazowiecki), polecamy zerknąć tu.
O czym warto pamiętać?
Ogród japoński najczęściej składa się z kilku podstawowych elementów. Muszą się one wszędzie powtórzyć. Jest to między innymi woda, która symbolizuje ruch i spokój. Najczęściej buduje się dwa oczka, która są ze sobą połączone strumykiem lub wodospadem. Tutaj przechodzimy do kolejnego ważnego elementu w stylu japońskim. Jest nim nierówność terenu. Pochyły i nierówny teren pozwala, na odwzorowanie rzeczywistości.
Równie ważny jest kamień naturalny. Symbolizuje on trwałość oraz niezmienność natury. W takich ogrodach stosuje się najczęściej jasne kamienie o regularnym kształcie. Kruszywo wysypuje się na ścieżki, natomiast te nie mogą się ze sobą krzyżować.
Warto wspomnieć też o roślinach, które w japońskim ogrodzie wymagają ścisłej kontroli. Właściciele takich ogrodów decydują się na gatunki zimozielone. Często pojawiają się też byliny, które kwitną mało i rzadko. W ogrodzie japońskim świetnie sprawdzą się formowane drzewka i głazy porośnięte mchem. Na końcu nie możemy zapomnieć o ciekawych dodatkach, takich jak kamienne latarenki, mostki czy figurki. Dzięki temu możemy stworzyć naprawdę niepowtarzalny klimat.
Od czego zacząć?
Jeżeli chcesz zdecydować się na rozpoczęcie budowy ogrodu japońskiego, na początku warto zacząć od ustalenia miejsca, gdzie znajdować będą się zbiorniki wodne. Jest to najtrudniejsze zadanie, ponieważ oczka i rzeczką należy dopasować pod nierówność terenu. Należy też zaopatrzyć się w filtry i niewidzialne pompki, które przydadzą się do górnego stawiku. Po przygotowaniu terenu pod oczka wodne, możesz zabrać się za głazy i kamienie.
Na końcu zabieramy się za sadzenie roślin. Ciekawym rozwiązaniem jest sadzenie roślin w kamiennych doniczkach lub donicach zakopanych w ziemi. Dzięki temu możemy bez problemu je pielęgnować czy wynieść do domu na zimę. Popularna w ogrodach japońskich jest sosna. Można również zdecydować się na klon palmowy, miłorząb, ozdobne wiśnie czy sosny czarne. Warto też zaopatrzyć się w krzewy ozdobne, jak na przykład ligustr, jaśminowiec czy rododendron.