Eko ranking zielonych miejsc w Jeleniej Górze

Jelenia Góra zlokalizowana jest u stóp Karkonoszy, nad rzeką Bóbr. Miasto jest dobrą bazą wypadową do górskich wędrówek. Samo w sobie również zachwyca rozległymi terenami zielonymi. Co roku zjeżdżają tu także kuracjusze z różnych zakątków Polski, bowiem dzielnica Jeleniej Góry Cieplice Śląskie-Zdrój to najprawdopodobniej najstarsze uzdrowisko w kraju powstało w XIII wieku. Nic więc dziwnego, że zielone, proekologiczne idee zdobywają w tym mieście duże uznanie. Przedstawiamy eko ranking zielonych miejsc w Jeleniej Górze. Z pewnością warto zobaczyć każde z nich.
Cieplicki Park Zdrojowy funkcjonuje od XVIII w. Początkowo był przypałacowym ogrodem francuskim (park przylega do pałacu Schaffgotschów), jednak w pierwszej połowie XIX wieku zmieniono jego charakter tak powstał ogród w stylu angielskim. Gruntowna rewitalizacja przeprowadzona w latach 2010-2012 przywróciła Parkowi dawny blask pojawiły się nowe rośliny, stylizowane latarnie i ławeczki, zrezygnowano z asfaltowych alejek. Park często przyciąga kuracjuszy i mieszkańców, bowiem w znajdującym się na jego terenie Teatrze Zdrojowym odbywają się miejscowe wydarzenia kulturalne.
Termy Cieplickie
W Jeleniej Górze istnieją lecznicze źródła wód termalnych, wykorzystywane od wieków do poprawy zdrowia kuracjuszy miejsce to odwiedzali m.in. książę Stanisław Poniatowski, Maria Kazimiera Sobieska czy Johann Wolfgang Goethe. Aktualnie ze źródeł korzystać z nich może każdy w kompleksie Term Cieplickich. Wody termalne mają tu najwyższą temperaturę wypływu w Polsce oraz najwyższą zawartoś
krzemionki wśród wszystkich wód termalnych w Europie, co przyczynia się do zwiększenia ich właściwości leczniczych i profilaktycznych. W Termach Cieplickich oprócz basenów termalnych znajdują się także baseny pływackie, strefa SPA oraz zjeżdżalnie wodne.
Tuż obok Parku Zdrojowego znajduje się kolejne ciekawe miejsce Park Norweski. Choć otwarty stosunkowo niedawno, w początkach XX wieku, zdecydowanie jest miejscem, które warto zobaczyć. Na terenie parku znajdziemy staw oraz fontannę. Do 2013 w znajdującym się na terenie parku Pawilonie Norweskim swoją siedzibę miało Muzeum Przyrodnicze dziś Muzeum przeniesione jest do Zespołu Pocysterskiego przy Kościele Jana Chrzciciela w Cieplicach.
W Sercu Uzdrowiska”
Gdy mówimy o miejscach zielonych w Jeleniej Górze, nie sposób nie wspomnieć o idei ekomieszkań**. Nowe mieszkania w Jeleniej Górze** powstające w uzdrowiskowej części miasta często starają się wykorzystywać najnowsze technologie w służbie ochrony środowiska. Inwestycja W Sercu Uzdrowiska” wybudowana w pobliżu Parku Zdrojowego wyróżniona została przez The Green Organisation za proekologiczne rozwiązania budynek w całości ogrzewany jest energią odnawialną dzięki zastosowaniu gruntowej pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych.
Dolina rzeki Bóbr
Park Krajobrazowy Doliny Bobru rozciąga się na terenie 11 ha pomiędzy Jelenią Górą, Wleniem a Lwówkiem Śląskim. Z Jeleniej Góry możemy się tu dostać ścieżką rowerową. Miejsce to urzeka różnorodnością krajobrazu można tu zobaczyć Wzgórze Krzywoustego z wieżą widokową, Borowy Jar, czyli malowniczą dolinę przelewową rzeki oraz ruiny Zbójeckiego Zamku. Miejsca te nie są licznie odwiedzane przez turystów, zatem na szlakach możemy liczyć na ciszę i spokój.
Jelenia Góra to miejsce, w którym można naładować baterie”. Okolica sprzyja tym, którzy szukają wytchnienia, a także kuracjuszom, myślącym przede wszystkim o swoim zdrowiu. Częściowe położenie na terenie Parku Krajobrazowego, bliskość gór oraz status miasta uzdrowiskowego gwarantują dostęp do wielu zielonych ekomiejsc, w których odetchniemy świeżym, czystym powietrzem.
Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski